Bartoszewski: jeśli Schetyna zakłada, że będzie dyktował warunki w Senacie, to jest w błędzie

Polska
Bartoszewski: jeśli Schetyna zakłada, że będzie dyktował warunki w Senacie, to jest w błędzie
Polsat News
Władysław Teofil Bartoszewski - PSL

- Jeśli lider PO Grzegorz Schetyna zakłada, że będzie innym partiom opozycyjnym dyktował warunki w Senacie, to jest w błędzie - mówił we wtorek programie w Polsat News Władysław Teofil Bartoszewski, który z ramienia PSL uzyskał mandat poselski. Zadeklarował, że senatorowie PSL nie przejdą do PiS.

- Myślę, że będą próby, mówiąc językiem kolokwialnie prostym, przekupstwa politycznego, dlatego że pan prezes doskonale zdaje sobie sprawę, że lepiej mieć komfortową sytuację oferując na przykład jakiemuś senatorowi tekę ministerialną - mówił w programie Polsat News "Polityka na Ostro" przyszły poseł PSL.

 

- Pewnie jakieś próby będą, zawsze jest taka pokusa w polityce, natomiast ja mogę tylko powiedzieć, to tych trzech senatorów PSL-u tego nie zrobi, ja za resztę nie odpowiadam - dodał.

 

ZOBACZ WIĘCEJ: Kukiz'15 i PSL stworzą jeden klub sejmowy

 

Bartoszewski pytany o słowa Schetyny, że to Bogdan Borusewicz powinien być marszałkiem Senatu, odpowiedział, że lider PO od dłuższego czasu zachowuje się tak, jakby - chciał być jedynym liderem opozycji.

 

- Jeżeli pan Grzegorz Schetyna zakłada, że on będzie dyktował warunki w Senacie innym partiom opozycji, to wydaje mi się, że jest w błędzie, bo on nie ma tych szabel, w związku z tym powinien przynajmniej zachować pozory i konsultować się z innymi partiami - ocenił.

 

  

 

PSL będzie miało 30 posłów

 

Niedzielne wybory do Sejmu wygrało Prawo i Sprawiedliwość, na które głosowało 43,59 proc. wyborców. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska z wynikiem 27,40 proc, a dalsze: SLD (12,56 proc. głosów), PSL (8,55 proc.) i Konfederacja (6,81 proc.). PiS będzie w najbliższej kadencji Sejmu dysponować 235 mandatami, KO - 134, SLD - 49, PSL - 30, a Konfederacja - 11.

 

W Senacie natomiast dzięki tzw. paktowi senackiemu opozycji udało się zdobyć 51 mandatów. "Pakt senacki" to porozumienie, które zawarły latem: Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni), "Lewica" (SLD, Lewica Razem, Wiosna) i PSL - Koalicja Polska (m.in. PSL i Kukiz'15). W ramach "Paktu" w zdecydowanej większości okręgów opozycja wystawiła przeciwko PiS tylko jednego kandydata na senatora.

dc/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie