Podział mandatów. PiS z samodzielną większością [exit poll]

Polska
Podział mandatów. PiS z samodzielną większością [exit poll]
Polsat News

239 mandatów i samodzielna większość w Sejmie - na taki rezultat może liczyć PiS, jeżeli potwierdzą się wyniki badania exit poll Ipsos przygotowanego dla Polsat News. Sprawdź jak przedstawia się sytuacja w przypadku pozostałych komitetów - ile zyskały lub straciły w porównaniu z poprzednimi wyborami.

Z badania exit poll wynika, że Prawo i Sprawiedliwość zwyciężyło w wyborach parlamentarnych z wynikiem 43,6 proc. Drugi wynik - 27,4 proc. głosów - uzyskała Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Zieloni, Inicjatywa Polska) Do Sejmu wchodzą jeszcze Sojusz Lewicy Demokratycznej (11,9 proc.), PSL Koalicja Polska (9,6 proc.) oraz Konfederacja Wolność i Niepodległość (6,4 proc.).

 

Jeżeli wyniki się potwierdzą, to PiS wprowadzi do Sejmu 239 posłów. To o cztery mandaty więcej niż w wyborach w 2015 r.

 

  

 

Lewica wraca po 4 latach, Korwin-Mikke po 16

 

Koalicja Obywatelska, według wstępnych szacunków, może liczyć na 130 mandatów. Przed czterema laty Platforma Obywatelska miała 138 posłów, a Nowoczesna - 28. Połączone siły Koalicji Obywatelskiej tracą więc 36 mandatów.

 

W ostatnich wyborach Polskie Stronnictwo Ludowe z wynikiem 5,13 proc. nieznacznie przekroczyło próg wyborczy, a w ławach poselskich ostatecznie zasiadło 16 ludowców. Z kolei Kukiz'15 z wynikiem 8,81 proc. był trzecia siłą w parlamencie, a Paweł Kukiz wprowadził do Sejmu aż 42 posłów. Cztery lata później ugrupowania postanowiły połączyć siły - jeżeli wyniki Ipsos się potwierdzą, to Koalicji Polskiej przypadną 34 mandaty.

 

Sojusz Lewicy Demokratycznej wraca do Sejmu po czterech latach przerwy. W 2011 r. mandaty uzyskało 27 posłów lewicy. Tym razem SLD wraz z Wiosną i Razem, mają obsadzić 43 miejsca w Sejmie.

 

ZOBACZ TEŻ: Korwin-Mikke: ja bym się w tej chwili nie cieszył, wstrzymajmy się z radością

 

Po 26 latach przerwy w ławie poselskiej prawdopodobnie ponownie zasiądzie Janusz Korwin-Mikke - poseł na Sejm I kadencji. Z badań exit poll wynika, że Konfederacja zdobędzie 13 mandatów.

bas/luq/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie