"Obrona wartości katolickich przed ofensywą zwolenników praw gejów". AP komentuje wybory w Polsce

Świat
"Obrona wartości katolickich przed ofensywą zwolenników praw gejów". AP komentuje wybory w Polsce
PAP/Paweł Supernak

Amerykańska Agencja Associated Press komentując sondażowe wyniki niedzielnych wyborów parlamentarnych w Polsce zauważa, że zwycięskie Prawo i Sprawiedliwość , które rządzi w Polsce od 2015 r.zawdzięcza swoją popularność konserwatyzmowi w sprawach społecznych i znacznemu rozbudowaniu programów socjalnych.

AP zauważa, że PiS zapowiadał też obronę tradycyjnych wartości katolickich przed ofensywą zwolenników praw gejów i innych liberalnych haseł napływających z Zachodu.

 

Jednak - jak podkreśla agencja - krytycy obawiają się, że dalsze cztery lata rządów PiS zlikwiduje demokratyczne osiągnięcia Polski wskazując na zmiany wprowadzone w sądownictwie i sposób, w jaki partia marginalizuje mniejszości. PiS był też oskarżany o osłabienie rządów prawa i młodej demokracji i wykorzystywanie państwowych mediów do celów propagandowych.

 

Jak pisze AP sukces PiS wydaje się być rezultatem bazowania na wartościach wyznawanych przez w przeważającej mierze konserwatywne społeczeństwo oraz na wyrównywaniu głębokich nierówności społecznych.

 

Zerwanie z polityką zaciskania pasa

 

Agencja zauważa, że PiS jest pierwszą partią od czasu upadku komunizmu w Polsce, która zerwała z polityką zaciskania pasa prowadzoną przez poprzednie rządy. Wprowadzone przez nie wolnorynkowe reformy spowodowały, że gospodarka polska jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się w Europie.

 

Jednak - jak pisze AP - w procesie transformacji wielu Polaków zostało pozostawionych własnemu losowi a nierówności społeczne rosły, co powodowało wybuchy niezadowolenia. Prawo i Sprawiedliwość umiejętnie wykorzystało te nastroje wprowadzając popularne programy, w tym program 500+ dla rodzin na każde dziecko.

 

PiS twierdzi, że będzie w stanie sfinansować te programy dzięki uszczelnieniu programu podatkowego, jednak - jak zauważa AP - bez wątpienia skorzystało z wyrzeczeń wymuszanych przez poprzednie rządy i z dobrej koniunktury gospodarczej w Europie.

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie