Czego życzyć nauczycielom? Dziś sami opowiadają nam o tym, jakie mają marzenia

Polska
Czego życzyć nauczycielom? Dziś sami opowiadają nam o tym, jakie mają marzenia
Zdj. ilustracyjne/ Polsat News
Nauczyciele chcieliby, aby ich praca była bardziej doceniana

Zamiast kwiatów i czekoladek, więcej wyrozumiałości i godziwe warunki pracy. O tym, co dla nich najważniejsze opowiedzieli nam nauczyciele w dniu swojego święta.

14 października obchodzimy Święto Edukacji Narodowej czyli Dzień Nauczyciela. Zamiast lekcji, szkoły organizują tego dnia akademie, a uczniowie okazują wdzięczność swoim wychowawcom poprzez upominki i życzenia. W tym szczególnym dniu zapytaliśmy samych nauczycieli, czego życzyliby sobie w związku z wykonywaną pracą.

 

Chcą być bardziej doceniani


Wszyscy pytani przez nas nauczyciele chcieliby, aby ich praca była bardziej doceniana.


- Marzę o tym, aby moja praca była godziwie wynagradzana i cieszyła się większym szacunkiem, szczególnie wśród uczniów oraz ich rodziców - powiedział polsatnews.pl pan Wojtek, nauczyciel języka niemieckiego w jednej z podwarszawskich podstawówek.


- Oczekiwałabym więcej wyrozumiałości i szacunku. Żeby rodzice byli bardziej wyrozumiali w stosunku do naszej pracy i żeby ją szanowali. Żeby dzieci szanowały nauczycieli (to zależy także od rodziców). Jeśli będziemy doświadczali wyrozumiałości i szacunku, łatwiej będzie się pracowało, bo zaangażowania nam nie brakuje - dodała pani Ewa, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej z tej samej szkoły.


- Życzę sobie uczniów, którzy będą chcieli rozwijać swoje pasje, mądrych i współpracujących rodziców, dyrektora, który będzie potrafił współdziałać z władzami samorządowymi - mówiła pani Dorota, nauczycielka muzyki z tej samej szkoły.


- Chciałabym pracować w szkole, w której relacje międzyludzkie nie będą oparte na rywalizacji i patrzeniu na pracę przez pryzmat słupków, wyników z egzaminów i podziału na "lepszych" i "gorszych". Gdzie bardziej będzie się liczyło budowanie więzi - podkreśliła pani Agnieszka, nauczycielka angielskiego.

 

ZOBACZ: Nauczyciele wyślą kartki do ministra edukacji. Wydrukowano 200 tys. pocztówek

 

Nie mówią otwarcie o swoich oczekiwaniach, aby nie stracić pracy   

 

Żadna z osób, która wypowiadała się w naszym tekście nie zgodziła się na wystąpienie pod nazwiskiem ani na podanie nazwy placówki w której uczy. Zaznaczają, że publiczne dzielenie się przekonaniami na temat pracy grozi jej utratą. - Mój szczery komentarz na pewno nie spodobałby się dyrektorowi ani tym bardziej kuratorium - powiedziała jedna z nauczycielek. 

 

To nie jedyne problemy polskiej szkoły. Na wtorek, 15 października, ZNP zapowiedział w szkołach tzw. strajk włoski. Lekcje będą odbywać się zgodnie z planem, ale pedagodzy powstrzymają się od zadań, które wykonują, a za które nie otrzymują wynagrodzenia.

 

Nauczyciele chcą zmiany sposobu ustalania wysokości wynagrodzeń. Postulują, by pensja zasadnicza nauczyciela dyplomowanego była równa przeciętnemu wynagrodzeniu w kraju.


Zależy im też na rzetelnych rozmowach z ministrem edukacji na temat biurokracji.

 

ZOBACZ: 15 października nauczyciele rozpoczynają akcję protestacyjną

 

Życzenia od ministra

 

Na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji pojawiły się życzenia od ministra Dariusza Piontkowskiego, które publikujemy. 

 

"Z okazji Dnia Edukacji Narodowej wszystkim dyrektorom, nauczycielom, pedagogom i wychowawcom oraz pracownikom szkół i placówek oświatowych życzę zrealizowania planów i spełnienia marzeń.

 

Składam również życzenia zdrowia, pomyślności, dalszych sukcesów w pracy zawodowej i szczęścia w życiu osobistym.

 

 

Każdego dnia z ogromną pasją oraz poświęceniem wkładają Państwo wiele wysiłku w wychowywanie i nauczanie młodych ludzi. Będąc mistrzami, autorytetami dla swoich uczniów, pomagają im Państwo przygotowywać się do dorosłego życia, do bycia dobrym człowiekiem i obywatelem. Niech sukcesy uczniów będą nie tylko źródłem radości, ale także najlepszą motywacją do podejmowania nowych wyzwań edukacyjnych i wychowawczych.

 

W tym uroczystym dniu pamiętam również o nauczycielach polonijnych, którzy podtrzymują poczucie tożsamości narodowej, dbają o naukę języka polskiego i promocję naszej kultury poza granicami kraju.

 

Praca każdego nauczyciela zasługuje na najwyższe uznanie i wyrazy wdzięczności".

 

emi/ml/prz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie