Rolnicy, przedsiębiorcy, studenci, bezrobotni - zobacz, jak głosowali

Polska
Rolnicy, przedsiębiorcy, studenci, bezrobotni - zobacz, jak głosowali
Polsat News

Rolnicy najchętniej głosowali na PiS, a właściciele i współwłaściciele firm na Koalicję Obywatelską - wynika z danych firmy Ipsos. Z kolei uczniowie i studenci zaraz po KO najchętniej oddawali swój głos na Lewicę. Zobacz, jak rozłożyły się głosy wśród różnych grup zawodowych.

Wśród przedsiębiorców największą popularnością miała cieszyć się Koalicja Obywatelska, na którą głos miało oddać 38,8 proc. z nich. Z kolei na PiS miało zagłosować 29,5 proc. właścicieli i współwłaścicieli firm.


Koalicja Obywatelska wygrała także wśród dyrektorów, kierowników i specjalistów, osiągając wynik 39,7 proc. - wynika z sondażu exit poll.


Pracownicy administracji lub usług najchętniej głosowali na PiS - 38,5 proc. Podobnie jak rolnicy, którzy na partię Jarosława Kaczyńskiego oddali 67,4 proc. głosów. W tej grupie na drugim miejscu znalazł się PSL z wynikiem 17,1 proc., a na trzecim Koalicja - 7,8 proc. Najmniej rolników wybierało Lewicę (3,5 proc.) i Konfederację (3,4 proc.).

 

ZOBACZ: Kto dostanie mandaty - metoda d’Honta. Sprawdź, jak przelicza się głosy na miejsca w parlamencie


PiS wygrywa także w grupie robotników i bezrobotnych - odpowiednio po 57,9 proc. i 55,6 proc.


Uczniowie i studenci najchętniej wybierali Koalicję Obywatelską (24,8 proc.) i Lewicę (23,4 proc.), a zaraz później PiS (22,3 proc.).  Konfederacja w tej grupie osiągnęła wynik 17,9 proc.


Wśród emerytów i rencistów tylko 1,1 proc. głosów oddano na Konfederację. W tej grupie zwyciężyło PiS z wynikiem 56,8 proc. głosów. Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska - 24,5 proc., a na trzecim Lewica - 10,3 proc.

 

Wyniki zostały oparte na badaniu exit poll, czyli na odpowiedziach udzielanych przez wyborców po wyjściu z lokalu wyborczego.

 

prz/ml/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie