Opieczętowana karta do głosowania na przystanku autobusowym

Polska
Opieczętowana karta do głosowania na przystanku autobusowym
Polsat News
Do urn przez pomyłkę wrzucono strony spisu wyborców

Opieczętowaną kartę do głosowania znaleziono w pobliżu jednego z przystanków autobusowych w Płocku. Komisje w Piszu i Olsztynie omyłkowo wydały pojedyncze strony spisu wyborców, które głosujący wrzucili do urn razem z kartami do głosowania.

Jak poinformowała rzeczniczka płockiej policji Marta Lewandowska, zawiadomienie dotyczy przestępstwa polegającego na wyniesieniu z lokalu wyborczego karty do głosowania.

 

- Opieczętowaną kartę do głosowania w rejonie przystanku autobusowego na osiedlu Łukasiewicza w Płocku znalazła kobieta i przekazała ją przewodniczącemu obwodowej komisji wyborczej - wyjaśniła Lewandowska.

 

Rzeczniczka płockiej policji przypomniała jednocześnie, że - wyniesienie karty wyborczej jest przestępstwem, za które grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch.

 

Do urn omyłkowo wrzucono strony spisu wyborców

 

Komisje w Piszu i Olsztynie omyłkowo wydały pojedyncze strony spisu wyborców, które głosujący wrzucili do urn razem z kartami do głosowania. W obu przypadkach ogłoszono krótką przerwę i spisy zostały wydobyte z urn - podała delegatura Krajowego Biura Wyborczego w Olsztynie.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Para zerwała 25 plakatów, kto inny domalował wąsy. Kolejne przypadki łamania ciszy wyborczej

 

Dyrektor Delegatury KBW w Olsztynie Piotr Sarnacki powiedział, że w Piszu i Olsztynie komisje wydały razem z kartami do głosowania po jednej stronie spisu wyborców. Jego zdaniem, stało się tak, bo osoby wydające karty prawdopodobnie "zahaczyły" przypadkowo o stronę ze spisem, a wyborcy wzięli je i wrzucili do urn.

 

Jak mówił, z tego powodu komisje musiały zrobić krótkie przerwy techniczne, żeby otworzyć urny i wyjąć strony spisu wyborców. Podkreślił, że było to konieczne, ponieważ to jedyny dokument potwierdzający, kto już otrzymał karty i wziął udział w głosowaniu - na spisie są podpisy osób, które już zagłosowały.

 

Obie sytuacje trwały kilka minut

 

- Była przy tym komisja w całym składzie, zrobiła protokół i będzie wzmianka w protokole po głosowaniu, że trzeba było to zrobić. To wyjątkowe sytuacje, ale zgodne z literą prawa - zapewnił.

 

Według Sarnackiego członkowie komisji w Piszu deklarują, że trwało to - dosłownie dwie minuty - a w Olsztynie osiem minut.

 

Jak dodał, do czasu wydobycia stron spisu z urn wyborcy stali obok i musieli poczekać, bo przez te kilka minut - nie było trybu wydawania kart.

 

Zdaniem dyrektora, do nietypowych sytuacji dochodziło czasem również w poprzednich wyborach, ale zwykle zdarzało się, że wyborca omyłkowo wrzucał do urny razem a kartą do głosowania swój dowód osobisty. Wówczas taka osoba musiała czekać do zakończenia pracy komisji, żeby odzyskać swój dokument tożsamości.

dc/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie