11 przestępstw i 208 wykroczeń odnotowano od początku ciszy wyborczej

Polska
11 przestępstw i 208 wykroczeń odnotowano od początku ciszy wyborczej
Polsat News
95 wykroczeń dotyczyło kodeksu wyborczego, a 113 kodeksu wykroczeń

- W całym kraju od początku ciszy wyborczej odnotowaliśmy 11 przestępstw oraz 208 wykroczeń - poinformował aspirant Antoni Rzeczkowski z Komendy Głównej Policji. Przez cały okres trwania ciszy wyborczej policjanci zatrzymali trzy osoby.

Według danych - podanych przez KGP w niedzielę o godz. 18 - od początku trwania ciszy wyborczej w całym kraju odnotowano 11 przestępstw, w tym cztery z kodeksu karnego. Dwa z nich dotyczyły zniszczenia cudzej rzeczy, a dwa zniesławienia. Pozostałe siedem przestępstw dotyczyło kodeksu wyborczego z czego cztery incydenty dotyczyły publicznego podawania wyników sondaży wyborczych, a trzy wynoszenia kart do glosowania.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Robisz zdjęcia przy urnie wyborczej? Potrzebujesz zgody

 

Funkcjonariusze odnotowali 208 wykroczeń, z czego 95 dotyczyło kodeksu wyborczego, a 113 kodeksu wykroczeń.

 

- Z kodeksu wyborczego mieliśmy 18 incydentów dotyczących umieszczanie materiałów wyborczych, 6 przypadków prowadzenia agitacji wyborczej na terenie urzędu administracji publicznej oraz 71 incydentów prowadzenia agitacji wyborczej - przekazał policjant.

 

Przez cały czas trwania ciszy zatrzymano trzy osoby

 

Poinformował, że odnotowano 100 incydentów z kodeksu wykroczeń dotyczących uszkadzania ogłoszeń, jednego bezprawnego umieszczania reklam, jednego naruszenia warunków sytuowania reklam, osiem kradzieży, dwa wywołanie niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia oraz jeden zakłócenia spokoju publicznego.

 

Dodał też, że przez cały okres trwania ciszy wyborczej policjanci zatrzymali trzy osoby.

 

W niedzielę w Polsce odbywają się wybory do Sejmu i Senatu. Od północy z piątku na sobotę obowiązuje cisza wyborcza, która potrwa do zakończenia wyborów.

 

Za złamanie ciszy grozi nawet 1 mln zł grzywny

 

Jeśli żadna z obwodowych komisji wyborczych nie przedłuży głosowania, cisza wyborcza zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie zabronione jest publikowanie sondaży, agitowanie na rzecz kandydatów. Zakaz obowiązuje też w internecie. Za złamanie ciszy grozi nawet 1 mln zł grzywny.

 

Jak informuje KGP, celem policyjnych działań podczas wyborów jest głównie ochrona obwodowych komisji wyborczych przed i w trakcie głosowania oraz do czasu zliczenia głosów, niedopuszczenie do zakłócenia porządku publicznego związanego z wyborami, czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym w związku z prowadzonymi działaniami w zakresie zabezpieczenia wyborów.

 

Funkcjonariusze będą reagować m.in. na: naruszenie ciszy wyborczej, uszkodzenie, usunięcie plakatów, banerów wyborczych lub zaklejanie plakatu wyborczego innym plakatem wyborczym, usunięcie flagi z budynku lokalu wyborczego lub siedziby organu administracji państwowej, wyniesienie kart wyborczych z lokalu komisji wyborczej, uszkodzenie plomb umieszczonych na drzwiach wejściowych do pomieszczenia, w którym znajdują się karty do głosowania, agresję i akty przemocy wobec członków komisji wyborczej powodowane przez osoby głosujące.

dc/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie