Zmarł aktor Robert Forster. Był znany m.in. z filmów Lyncha i Tarantino

Kultura
Zmarł aktor Robert Forster. Był znany m.in. z filmów Lyncha i Tarantino
PAP/EPA/ANDREW GOMBERT

Artysta zmarł w piątek w wieku 78 lat w Los Angeles. Znany był m.in. z ról Harry'ego McKnighta w "Mulholland Drive" Davida Lyncha i Maxa Cherry'ego w "Jackie Brown" Quentina Tarantino, za którą otrzymał nominację do Oscara w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy. Informację o śmierci aktora pierwsze podały portale "The Hollywood Reporter" i "Variety". Przyczyną zgonu był rak mózgu.

Robert Forster zmarł w piątek w wieku 78 lat w Los Angeles. Znany był m.in. z ról Harry'ego McKnighta w "Mulholland Drive" Davida Lyncha i Maxa Cherry'ego w "Jackie Brown" Quentina Tarantino, za którą otrzymał nominację do Oscara w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy.

 

Robert Forster urodził się 13 lipca 1941 r. w Rochester w stanie Nowy Jork w rodzinie Grace Dorothy i Roberta Wallace'a, który pracował w cyrku jako treser słoni. Młody Robert początkowo rozważał podjęcie studiów prawniczych, ale porzucił ten pomysł na rzecz psychologii na University of Rochester. Ostatecznie i z tego kierunku zrezygnował, stawiając na aktorstwo.

 

Jego droga artystyczna wiodła przez teatr. W 1965 r. przeprowadził się do Nowego Jorku i zadebiutował na Broadwayu w "Mrs. Dally Has a Lover". Wystąpił także m.in. w broadwayowskiej inscenizacji "Szklanej menażerii".

 

Otrzymał nominację do Oscara

 

Na dużym ekranie pierwszy raz pojawił się w 1967 r. jako szeregowiec L.G. Williams w dramacie "W zwierciadle złotego oka" Johna Hustona, stanowiącym adaptację powieści Carson McCullers pod tym samym tytułem. Uznanie krytyki i publiczności zdobył dzięki roli w "Chłodnym okiem" Haskella Wexlera (1969 r.), gdzie wystąpił w roli reportera telewizyjnego Johna Cassellisa kręcącego reportaże o ulicznych starciach studentów z policją w Chicago.

 

W latach 70. występował m.in. w filmach: "Ojciec chrzestny nie żyje" Richarda Fleischera, "Kaskaderzy" Marka L. Lestera, "Lawina" Coreya Allena i "Czarna dziura" Gary'ego Nelsona.

 

Robert Forster współpracował także m.in. z reżyserem Davidem Lynchem przy filmie "Mulholland Drive" (2001 r.), w którym zagrał Harry'ego McKnighta, i przy serialu "Twin Peaks" (2017-2019), gdzie stworzył kreację szeryfa Franka Trumana.

 

Największą rozpoznawalność przyniosła mu napisana specjalnie dla niego rola poręczyciela Maxa Cherry'ego w filmie "Jackie Brown" Quentina Tarantino. W 1997 r. otrzymał za nią nominację do Oscara w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy. Wcześniej nieobce mu były problemy ze znalezieniem pracy.

 

"Wiesz co? Jeszcze nie umarłeś"

 

W jednym z wywiadów wspominał, że nie miał agenta, prawnika ani menadżera i nie mógł pozwolić sobie na przebieranie w ofertach.

 

- Nagle przychodzi taki moment, kiedy zdajesz sobie sprawę: "Wiesz co? Jeszcze nie umarłeś. Możesz wygrać w kolejnej rundzie". Nie możesz zrezygnować. Nie wolno się poddawać – mówił, wspominając na łamach "The Hollywood Reporter" pracę z Tarantino.

 

Ostatnio Roberta Forstera można było oglądać w produkcji Netflixa "El Camino: A Breaking Bad Movie", gdzie ponownie zagrał Eda, sprzedawcę odkurzaczy.

 

Aktor miał na koncie liczne nagrody i wyróżnienia. W 2014 r. odebrał Saturna w kategorii najlepszy występ gościnny za serial "Breaking Bad". W poprzednich latach był dwukrotnie nominowany do tej nagrody – w 1998 r. w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy za "Jackie Brown", a w 2009 r. w kategorii najlepszy występ gościnny za serial "Herosi". Wraz z zespołem aktorskim "Spadkobierców" w 2012 r. otrzymał także nominację do nagrody Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych.

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie