"Ambasador Polski 2019". Znamy laureatów

Kultura
"Ambasador Polski 2019". Znamy laureatów
PAP/Leszek Szymański

Plebiscyt "Ambasador Polski 2019" ma na celu uznanie zasług ludzi, którzy na co dzień przyczyniają się do budowania pozytywnego wizerunku Polski na świecie. W pierwszej edycji konkursu nagrodzeni zostali m.in. mistrzyni świata w akrobacji szybowcowej Patrycja Pacak, menadżer misji kosmicznych w NASA Artur Chmielewski i Andrzej Bargiel - pierwszy człowiek, który zjechał na nartach ze szczytu K2.

Konkurs organizowany przez KGHM Polska Miedź S.A. odbywa się w tym roku po raz pierwszy. Jak informują pomysłodawcy plebiscytu,
budowanie wizerunku Polski na arenie międzynarodowej to "ważna rola i odpowiedzialne zadanie", a rolę tę wypełniają m.in. polscy
naukowcy, artyści i sportowcy. "To oni w swojej codziennej pracy są Ambasadorami Polski" - poinformowali organizatorzy.


- Przez Plebiscyt "Ambasador Polski" chcemy wyróżnić Polaków, którzy swoim talentem, pasją i codzienną, ciężka pracą kreują i wzmacniają za granicą wizerunek Polski jako nowoczesnego, szybko rozwijającego kraju o dużym potencjale - mówił Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź S.A. podczas Gali Finałowej plebiscytu, która odbyła się w sobotę.


Za pośrednictwem Internetu każdy mógł zgłosić kandydata do trzech kategorii: Ambasador Nauki Polskiej, Ambasador Polskiego Sportu,
Ambasador Kultury Polskiej. Na krótkich listach do każdej z kategorii znalazło się po 10 osób. O przyznaniu wyróżnienia decydowała Kapituła Konkursu. Dodatkowo przyznano nagrody specjalne - Ambasador codzienności - nagroda publiczności oraz Ambasador biznesu.


Lista nagrodzonych


Tytuł Ambasadora Polskiego Sportu przyznano Patrycji Pacak, która sięgnęła po mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej w klasie
Advanced. To pierwsza kobieta w historii, która zdobyła złoty medal w tej konkurencji i klasie.

 

 

Ambasadorem Nauki Polskiej został Mariusz Chmielewski - pracownik Jet Propulsion Laboratory, ośrodka badawczego z ramienia NASA. W 2014 r. był menadżerem projektu Rosetta, którego celem było wysłanie sondy kosmicznej na orbitę wokół jądra komety 67P i osadzenie jej na powierzchni lądownika.

 

Tytuł Ambasadora Kultury Polskiej trafił w ręce Krzysztofa Jabłońskiego. Wybitny pianista jest laureatem wielu konkursów muzycznych, w tym III nagrody na XI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest również jurorem konkursów międzynarodowych. "Jest popularyzatorem polskiej kultury, przypominający słuchaczom na całym świecie dzieła Fryderyka Chopina" - poinformowała KGHM Polska Miedź S.A. na Twitterze.

 

Nagroda publiczności trafiła do Andrzeja Bargiela - pierwszego człowieka, który zjechał na nartach ze szczytu K2. Bargiel jest ratownikiem TOPR i himalaistą.

 

Czytaj więcej: Andrzej Bargiel wrócił do Polski. To pierwszy człowiek, który zjechał na nartach ze szczytu K2

bas/pgo/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie