Kaczyński: w wolnym czasie czytam Tokarczuk. Gliński obiecuje nadrobić zaległości

Polska

- Pewnie państwa zaskoczę, ale teraz czytam "Księgi Jakubowe" Olgi Tokarczuk - mówił Jarosław Kaczyński zapytany w 2016 roku o aktualną lekturę. - A patrząc na całe moje życie, to największe wrażenie wywarła na mnie chyba "Czarodziejska Góra" - dodał.

W kwestii ulubionej literatury prezes PiS dodał, że lubi Konwickiego, Sienkiewicza i "Lalkę" Prusa.

 

Czytane przez prezesa PiS "Księgi Jakubowe" Olgi Tokarczuk zostały wyróżnione najważniejszą nagrodą literacką we Francji za przekład literacki. 

 

ZOBACZ: W bliskim planie - Olga Tokarczuk

 

Pisarce pogratulowali politycy. "Wielki dzień dla polskiej literatury. Kolejna polska pisarka, po poetce Wisławie Szymborskiej, otrzymuje literackiego Nobla" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda. 

 

 

"Serdecznie gratuluję Pani Oldze wielkiego sukcesu i cieszę się, że polska literatura jest tak ceniona na całym świecie. To wspaniała wiadomość." - stwierdził premier Mateusz Morawiecki. 

 

"Nagroda Nobla to dobitny dowód na to, że polska kultura jest doceniana na całym świecie" - podkreślił minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. 

 

Gliński dodał, że "zobowiązuje się powrócić do niedokończonych wcześniej lektur noblistki".  

 

 

"Będę się tym chwalił w Brukseli jako Polak i wierny czytelnik, który przeczytał wszystko, od początku do końca" - napisał szef Rady Europejskiej Donald Tusk. 

 

PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA 

Tokarczuk jest autorką 17 książek – powieści, zbiorów opowiadań, esejów, a także scenariuszy filmowych. Jej twórczość była wielokrotnie przenoszona na deski teatralne i ekran filmowy.

 

ZOBACZ WIĘCEJ: Nobel dla Olgi Tokarczuk

 

Jest jedną z najczęściej nagradzanych współczesnych polskich pisarek - ma na koncie m.in. nagrodę Fundacji im. Kościelskich, dwukrotnie - w latach 2007 i 2015 - otrzymała Literacką Nagrodę Nike, a w 2018 r. została uhonorowana Międzynarodową Nagrodą Bookera.

dc/luq/ wp.pl, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie