8 mld dolarów odszkodowania. Bo po leku mężczyźnie miały urosnąć piersi

Świat
8 mld dolarów odszkodowania. Bo po leku mężczyźnie miały urosnąć piersi
Wikipedia Commons/ MIB4u

Firma Johnson & Johnson ma zapłacić 8 miliardów dolarów zadośćuczynienia mężczyźnie, któremu urosły piersi w wyniku stosowania leku Risperdal - podaje Reuters. "Firma J&J wybrała miliardy dolarów zamiast dobro dzieci" - napisali w oświadczeniu prawnicy 26-latka.

U nieletniego Nicholasa Murray wykryto kilka lat temu spektrum zaburzeń autystycznych. Dostał zalecenie, aby stosować Risperdal, lek który podawany jest pacjentom ze schizofrenią czy chorobą afektywną dwubiegunową.

 

Nastolatek po pewnym czasie zaczął obserwować u siebie niepokojące zmiany. Zaczęły mu rosnąć piersi, a badania wykazały ginekomastię, czyli powiększenie się sutka u mężczyzny w wyniku rozrostu tkanki gruczołowej, włóknistej i tłuszczowej. 26-letni obecnie mężczyzna postanowił pozwać firmę Johnson & Johnson, która odpowiada za produkcję Risperdalu.

 

"Cenią zyski bardziej niż bezpieczeństwo i dobro pacjentów"

 

Już w 2015 roku filadelfijska ława przysięgłych przyznała Murray’owi 1,75 mln dolarów odszkodowania.

 

Przedsiębiorstwo J&J nie zgodziło się na taki werdykt, a sprawa trafiła do sądu apelacyjnego, który w lutym 2018 roku wprawdzie podtrzymał wyrok, ale obniżył odszkodowanie do 680 tys. dolarów.

 

Sprawa ponownie trafiła na wokandę. Najnowsze rozstrzygnięcie sądu w Filadelfii, jak podaje agencja Reutera, przyznaje jednak powodowi 8 miliardów dolarów odszkodowania, co w przeliczeniu na złotówki daje ponad 31 mld zł. 

 

ZOBACZ: Lekarze zoperowali 22-latkowi zdeformowane ucho. "Miało dojść do poprawy, a pogorszyło się"


Firmie J&J zarzuca się, że nie ostrzegła o ryzyku ginekomastii u dzieci, które spożyją Risperdal.

 

"Ten sąd, podobnie jak sądy w innych sporach sądowych, ponownie nałożył odszkodowanie o charakterze karnym na korporację, która ceniła zyski bardziej niż bezpieczeństwo i dobro pacjentów" - stwierdzili w oświadczeniu prawnicy Murray'a, Tom Kline i Jason Itkin. 

 

"Firma Johnson & Johnson wybrała miliardy dolarów zamiast dobro dzieci" – napisali.

 

Firma nie zgadza się z rozstrzygnięciem sądu. Prawnicy J&J twierdzą, że odszkodowanie jest "rażąco nieproporcjonalne w porównaniu do wstępnego odszkodowania w tej sprawie, a Johnson & Johnson jest pewne, że zostanie unieważnione".

 

Przedstawiciele marki dodali, że ławnicy nie otrzymali dowodów świadczących o korzyściach związanych z zażywaniem Risperdalu.

las/prz/ Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie