Poszedł na grzyby i znalazł skarb sprzed ponad tysiąca lat

Polska

Mieszkaniec wsi Strzelinko na Pomorzu, szukając grzybów, odnalazł monety sprzed ponad tysiąca lat. Dla specjalistów mają one ogromną wartość.

Mężczyzna w czasie spaceru w lesie znalazł trzy zabytkowe srebrne monety. O znalezisku poinformował Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Gdańsku.

 

Specjaliści znaleźli leśny skarb

 

Gdy na miejscu zjawili się specjaliści, okazało się, że monet jest znacznie więcej, bo w leśnej ściółce leżało około dwustu całych srebrnych i posrebrzanych arabskich dirhemów.

 

Skarb został zakopany w IX lub X wieku. Wśród monet są też dwa perskie pieniądze z siódmego stulecia.

 

Archeolodzy podejrzewają, że pieniądze ukrył handlarz, który postanowił schować swój dobytek i już po niego nie wrócił.

 

Gliniany dzbanek ze srebrnymi dirhamami

 

Dzięki temu, że mężczyzna powiadomił archeologów o znalezieniu monet, ci mogli dotrzeć do większego skarbu. Był nim gliniany dzbanek ze srebrnymi arabskimi dirhamami. Przeleżał w Strzelinku koło Słupska jedenaście wieków.

 

- Naczynie samo w sobie było nadwątlone, to znaczy korzenie drzew spowodowały, że zostało zmiażdżone i dlatego monety się z niego wysypały - powiedziała Polsat News  Krystyna Mazurkiewicz-Palacz z gdańskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

 

- Sam skarb znaleziono przy ówczesnym ujściu mniejszej rzeczki do rozlewiska rzeki Słupi, która była wówczas główną trasą handlu rzecznego - dodała.

 

Grzybiarz może liczyć na nagrodę

 

Znalezisko ze Strzelinka jest bezcenne. Monety zostały już oczyszczone. Zostaną poddane specjalistycznym badaniom.

 

- Część z nich nie została przez nas zupełnie rozszyfrowana, być może czekają nas jeszcze jakieś niespodzianki - powiedziała stacji Agnieszka Krzysiak, kustosz Muzeum w Lęborku.  

 

Mężczyzna, który odkrył skarb, może liczyć na nagrodę.  Odpowiedni wniosek w tej sprawie trafi niebawem do Ministerstwa Kultury.emi/hlk/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie