Pijani kierowcy szaleli na hulajnogach. Policja podczas Oktoberfest zatrzymała 414 osób

Moto
Pijani kierowcy szaleli na hulajnogach. Policja podczas Oktoberfest zatrzymała 414 osób
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Flickr/Marco Verch

254 osoby straciły prawo jazdy, a w sumie zatrzymano aż 414 pijanych użytkowników hulajnóg - takie dane podała monachijska policja, która podsumowała zakończony niedawno bawarski Oktoberfest. Niemieccy funkcjonariusze przyznają, że był to pierwszy raz, gdy musieli radzić sobie z nietrzeźwymi uczestnikami dorocznego święta piwa, jeżdżącymi elektrycznymi hulajnogami.

Odbywające się w tym roku między 19 września a 4 października bawarskie święto piwa po raz pierwszy zmusiło policję do interwencji związanych z pijanymi użytkownikami elektrycznych hulajnóg. Niemieckie władze dopiero w czerwcu przyjęły bowiem przepisy, które pozwalają na korzystanie z tych jednośladów.


Rzecznik monachijskiej policji Marcus da Gloria Martins powiedział, podsumowując tegoroczny Oktoberfest, że wiele osób wykorzystywało hulajnogi właściwie, zgodnie z ich przeznaczeniem.

 

Na jeździe hulajnogami pod wpływem alkoholu przyłapano jednak aż 414 osób, a 254 z nich utraciły prawo jazdy na miejscu. Stało się tak mimo, że tym jednośladom zabroniono wjazdu na teren piwnego festiwalu.

 

Sporo pijanych kierowców, ale mniej kieszonkowców

 

Prawa jazdy tracili również kierowcy samochodów. Na jeździe pod wpływem alkoholu złapano 360 kierujących. 215 z nich straciło od razu uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi.

 

Marcus da Gloria Martins powiedział, że wielu kierowców nie zdawało sobie sprawy, że policja będzie patrolować również ulice poza terenem, gdzie spotkali się piwosze z całego świata. Łącznie wypili oni w tym roku ponad 5 mln litrów piwa.

 

Policja pocieszała się tym, że spadła liczba innych wykroczeń i przestępstw. Złapano na przykład jedynie 133 kieszonkowców (w porównaniu do kilkuset w ubiegłym roku). Większość złodziei wpadła podczas próby kradzieży kurtek, bo wnoszenie toreb i plecaków na teren Oktoberfestu było zakazane.

 

Spadek liczby przestępstw przeciwko mieniu kryminalni tłumaczą zastosowanym powszechnie monitoringiem. Na terenie zwanym "Wiesn", gdzie świętowali piwosze, zainstalowano 49 kamer monitoringu.

grz/hlk/ "Deutsche Welle", polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie