"Godzina spokoju" dla osób z autyzmem w nowozelandzkiej sieci supermarketów

Świat
"Godzina spokoju" dla osób z autyzmem w nowozelandzkiej sieci supermarketów
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay/ ccipeggy

Sieć supermarketów Countdown w Nowej Zelandii ogłosiła w środę, że wprowadzi w ciągu dnia "godzinę spokoju", w czasie której w większości sklepów warunki będą dostosowane do osób z autyzmem czy cierpiących na stany lękowe.

W czasie "godziny spokoju" w sklepach ciszej będzie grała muzyka oraz mniej intensywne będą dźwięki kas oraz światło. W tym czasie w sklepach mniejsza będzie również aktywność personelu uzupełniającego towary na półkach czy zbierającego wózki.

 

Rozwiązanie to zacznie obowiązywać 23 października i jest kontynuacją programu pilotażowego prowadzonego w 2018 roku po sugestii dziecka z autyzmem.

 

Cytowana przez agencję EFE Dane Dougan - dyrektor wykonawcza organizacji Autism New Zealand, która opracowała pomysł - wyjaśniła, że "niewidzialna natura" autyzmu sprawia, że trudniej jest zrozumieć to zaburzenie i uświadamiać o trudnościach, z jakimi w życiu codziennym mierzą się osoby zmagające się z nim.

 

- Cieszymy się, że Countdown wprowadza "godzinę spokoju" w swoich sklepach i zwraca uwagę, że niewielkie zmiany mogą stworzyć atmosferę bardziej sprzyjającą integracji, co ma istotny wpływ na ludzi - powiedziała Dougan.

dc/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie