Podano wyniki prawyborów w Wieruszowie. Zobacz, kto zwyciężył

Polska
Podano wyniki prawyborów w Wieruszowie. Zobacz, kto zwyciężył
Polsat News

46,50 proc. dla Prawa i Sprawiedliwości, 23,49 proc. dla Koalicji Obywatelskiej - to wynik wieruszowskich Prawyborów. Na tydzień przed świętem demokracji mieszkańcy tej gminy mogli zagłosować tradycyjnie oraz przetestować głosowanie w formie elektronicznej – w swojej komisji obwodowej. Próg wyborczy w sondażowym głosowaniu przekroczyły również PSL-KP i Konfederacja.

W niedzielę 6 października w 12 lokalach wyborczych mieszkańcy głosowali na partie a nie na poszczególnych kandydatów. Głos w ramach testu można było też oddać drogą elektroniczną, jednak nie został on wliczony do oficjalnych wyników wyborów. Pilotaż systemu głosowania elektronicznego zaproponowało Ministerstwo Cyfryzacji.

 

Wyniki głosowania w formie tradycyjnej przedstawiają się następująco: 

 

 • 7,86 proc. Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe
 • 46,50 proc. Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość
 • 13,08 proc. Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej
 • 7,02 proc. Komitet Wyborczy Konfederacja Wolność i Niepodległość
 • 23,49 proc. Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni
 • 2,05 proc. Komitet Wyborczy Koalicja Bezpartyjni Samorządowcy

Wyniki głosowania w formie elektronicznej:

 • 9 proc. Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe
 • 40 proc. Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość
 • 15 proc. Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej
 • 7 proc. Komitet Wyborczy Konfederacja Wolność i Niepodległość
 • 25 proc. Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni
 • 3 proc. Komitet Wyborczy Koalicja Bezpartyjni Samorządowcy
 • 1 proc. głosy nieważne

 

W czasie prawyborów nie obowiązywała cisza wyborcza. Do Wieruszowa przyjechali przedstawiciele wszystkich komitetów wyborczych zarejestrowanych w okręgu sieradzkim. Łącznie organizatorzy odnotowali udział prawie 40 kandydatów zarówno z sieradzkiego jak i różnych krańców polski. W pikniku wziął udział m.in. Paweł Kukiz, Robert Winnicki, Cezary Grabarczyk, Grzegorz Schetyna, Paweł Bejda, Cezary Tomczyk, Bartosz Arłukowicz, Joanna Lichocka - podano na stronie internetowej wieruszowskich prawyborów. 

 

Mieszkańcy walczyli o lodówkę i pralkę


Jak wskazano, w 12 obwodowych komisjach oddano łącznie 1957 głosów w formie papierowej oraz w formie elektronicznej. "Magnesem dla mieszkańców były cenne nagrody, które mogli wygrać za udział w prawyborach. Walczyli m.in. o pralkę, lodówkę, telewizor, blendery, wycieczki czy meble przekazane przez lokalnych przedsiębiorców" - dodano. 

 

Organizatorzy podkreślają, że wydarzenie nie promuje żadnej z partii politycznej. Jest jedynie sondażem preferencji wyborczych i okazją do dobrej zabawy. Wieruszowskie prawybory organizowane są przy współpracy z politologiem, ekspertem do spraw sondaży i analiz z zakresu preferencji społecznych politycznych i geografii wyborczej w Polsce Marcinem Palade.

 

Zbliżony do wyników z ogólnopolskich wyborów

 

W tej 14 tysięcznej gminie od wielu lat wynik lokalnego głosowania jest bardzo zbliżony do wyników z ogólnopolskich wyborów parlamentarnych, prezydenckich czy do Unii Europejskiej. Różnica wyników z reguły mieści się w granicy błędu statystycznego. Ten fenomen został dostrzeżony już w 1997 roku. Wtedy właśnie zorganizowano pierwsze w tym mieście prawybory, które mocnym echem odbiły się w mediach i mogły wpłynąć na wynik oficjalnych wyborów.

 

Już kilka dni przed tym wydarzeniem do Wieruszowa przyjechały sztaby wyborcze i dziennikarze z najważniejszych redakcji. W dniach poprzedzających prawybory w Wieruszowie politycy zorganizowali zmasowaną i agresywną kampanię wyborczą. Oprócz premiera Włodzimierza Cimoszewicza na ulicach pojawili się m.in. Marian Krzaklewski, Janusz Onyszkiewicz, Wiesław Walendziak, Józef Oleksy, Janusz Szmajdziński, Janusz Korwin-Mikke, Władysław Frasyniuk, Waldemar Pawlak i Jan Olszewski.


Wybory parlamentarne odbędą się 13 października. Polacy wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów.

 

msl/ polsatnews.pl, prawybory.wieruszow.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie