Iranki będą mogły oglądać mecz z trybun. Wykupiły bilety w kilka minut

Świat
Iranki będą mogły oglądać mecz z trybun. Wykupiły bilety w kilka minut
Reuters

Bilety na mecz eliminacji mistrzostw świata Iranu z Kambodżą przeznaczone specjalnie dla kobiet - kibicek piłki nożnej - w Iranie rozeszły się w kilka minut. Do sprzedaży trafiło 3500 wejściówek, ale FIFA oczekuje, że udostępniona zostanie także następna pula.

Na specjalnej trybunie stadionu w Teheranie ma się znaleźć 4600 miejsc dla miejscowych fanek futbolu. Spotkanie eliminacji MŚ 2022 odbędzie się 10 października.

 

Jak informowały wcześniej irańskie media, trybuna przeznaczona dla kobiet ma stanowić około pięciu procent pojemności stadionu Asadi, czyli tyle, ile zwyczajowo organizatorzy spotkań międzypaństwowych przeznaczają dla kibiców drużyny gości.

 

Przygotowanie specjalnej trybuny to wyjście naprzeciw oczekiwaniom władz światowego futbolu, by kobiety były wpuszczone na to spotkanie. Irański minister sportu Massud Soltanifar miał już oficjalnie poinformować FIFA, że przygotowano też wszelkie niezbędne ułatwienia, czyli m.in. osobne wejścia oraz zainstalowano damskie toalety.

 

Kwestia praw fanek piłki nożnej w Iranie jest od dłuższego czasu przedmiotem sporu z międzynarodową federacją. W listopadzie 2018 r.

 

Prezydent FIFA Gianni Infantino był obecny w Teheranie na finale Azjatyckiej Ligi Mistrzów i wówczas setkom irańskim kobiet pozwolono oglądać spotkanie drużyny Persepolis z japońskim zespołem Kashima Antlers. Jednak 6 czerwca przed towarzyskim meczem reprezentacji Iranu i Syrii kobiety ponownie zostały zatrzymane przed bramami stadionu. Infantino zagroził wtedy, że jeżeli taka sytuacja powtórzy się przy okazji spotkań eliminacji do mundialu w Katarze, to Iran może zostać z nich wykluczony.

 

W Iranie kobiety nie mogą uczestniczyć w wielu wydarzeniach sportowych od czasu rewolucji islamskiej w 1979 roku. Przywódcy religijni często przywołują argument, że należy je chronić przed "męską atmosferą" i "widokiem półnagich mężczyzn".

jm/zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie