"To zaledwie ryska na wiarygodności PiS". Szefernaker ws. frankowiczów

Polska

- Nobody's perfect, nie jesteśmy stowarzyszeniem aniołów - mówił Paweł Szefernaker pytany w "Graffiti" o niespełnione oczekiwania frankowiczów względem rządu. - To zaledwie bardzo mała ryska na wiarygodności PiS - podkreślił wiceszef MSWiA.

Umowa pozbawiona nieuczciwych warunków może pozostać wiążąca dla stron, jednak ze względu na to, że zgodnie z polskim prawem nie ma możliwości zastąpienia zapisów dotyczących indeksacji do franka, taką umowę można unieważnić - orzekł w czwartek TSUE. Wyrok ten uznano za korzystny dla polskich frankowiczów.

 

Paweł Szefernaker podkreślił w "Graffiti", że wyrok TSUE "nie jest wyrokiem generalnym", a każdy z frankowiczów będzie prowadził swoją ścieżkę prawną.

 

- Wiemy, że mniej więcej tok myślenia TSUE od pewnego czasu zmierzał do takiego wyroku - powiedział. Jak przypomniał, rząd przyjął niedawno nowelę o wsparciu kredytobiorców. - Rozszerzała pomoc państwa wobec osób, które wzięły kredyty - mówił gość "Graffiti".

 

"Jesteśmy pierwszym rządem, który spełnił większość postulatów"

 

Prowadzący program Wojciech Dąbrowski podkreślił, że frankowicze mieli większe oczekiwania wobec rządu i liczyli m.in. na przewalutowania kredytów. Pomoc frankowiczom była z kolei jedną z obietnic PiS.

 

- Byłbym nieodpowiedzialny, gdybym powiedział, że 100 proc. tego, co zapowiadaliśmy się udało, ale jesteśmy pierwszym rządem, który w przeważającej części swoje podstawowe postulaty, z którymi szedł do władzy, spełnił - podkreślił Szefernaker.

 

Jak stwierdził, "niespełnienie tej obietnicy na taką skalę, jaką życzyliby sobie frankowicze jest małą ryską na wiarygodności PiS". - Nobody's perfect (nikt nie jest doskonały - red.), nie jesteśmy stowarzyszeniem aniołów - dodał.

 

Podkreślił również, że to "skomplikowane sprawy prawne i nie jest możliwe, żeby jedna ustawa rozwiązała problemy frankowiczów".

 

Dotychczasowe odcinki programu "Graffiti" dostępne są w zakładce Programy.

zdr/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie