Klich postuluje bezpośrednie wybory starostów i marszałków województw

Polska
Klich postuluje bezpośrednie wybory starostów i marszałków województw
PAP/Łukasz Gągulski

- Samorządy mają coraz mniej autonomii; powinny odbywać się bezpośrednie wybory na marszałka województwa i na starostę, kompetencja wojewody powinna zostać ograniczona - mówił w czwartek kandydat Koalicji Obywatelskiej do Senatu w Krakowie Bogdan Klich.

- Czuję się przedstawicielem także ruchu samorządowego - zadeklarował kandydat Koalicji Obywatelskiej do Senatu w Krakowie Bogdan Klich podczas czwartkowej konferencji prasowej w stolicy Małopolski.

 

Wyjaśnił, jak ważną rolę w demokratycznym ustroju państwa pełni samorząd, bo "nie ma demokracji w kraju bez demokracji lokalnej; nie ma decyzji podejmowanych w imieniu i na rzecz ludzi w Polsce bez samorządów, które są mocne, autonomiczne i które działają sprawnie".

 

"Samorządy mają coraz mniej autonomii"

 

Klich wskazywał, że aby tak się działo "potrzebna jest oczywiście kontynuacja procesu decentralizacji państwa". Sam, jak dodał, za tym się opowiada. Jednak, w jego ocenie, polskie państwo przechodzi obecnie proces odwrotny, w ramach którego środki finansowe "odpływają" z samorządów.

 

- Ograniczenia, przede wszystkim finansowe obciążenia, które w tej chwili nakładane są na samorządy powodują, że mają one coraz mniej autonomii i w coraz mniejszym stopniu mogą realizować swoje zadania - ocenił.

 

Jego zdaniem decyzje powinny być podejmowane "najbliżej ludzi", czyli właśnie w strukturach samorządowych. Równocześnie kandydat do Senatu zadeklarował, że w następnej kadencji podejmie się działań, które pomogą wzmocnić samorządy.

 

"Kompetencje wojewody powinny być ograniczone"

 

- Uważam, że w samorządach powinien pozostawać podatek PIT, byłoby to dla nich istotne wzmocnienie. Po drugie, że powinny odbywać się bezpośrednie wybory na marszałka województwa i na starostę, tak jak wybieramy bezpośrednio prezydentów miast czy burmistrzów - wskazywał Klich.

 

- Uważam także, że powinna zostać ograniczona kompetencja wojewody, a wzmocniona kompetencja sejmiku i marszałka - dodał.

 

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie