Trump chciał na granicy z Meksykiem budować fosę z wężami lub aligatorami

Świat
Trump chciał na granicy z Meksykiem budować fosę z wężami lub aligatorami
AP/Flickr/Pedro Lozano/CC BY 2.0

Wypełniona wodą fosa z aligatorami lub wężami, podłączone do prądu kolce zdolne przebijać ludzkie ciało - takie, według dziennika "The New York Times", pomysły na "mur" na granicy między Meksykiem, a Stanami Zjednoczonymi miał mieć Donald Trump. Ponadto chciał, by migrantom "strzelano w nogi", aby ich spowolnić. Bariera na granicy była jedną z głównych obietnic wyborczych prezydenta USA.

W lutym Donald Trump ogłosił wprowadzenie stanu wyjątkowego, który miał pozwolić mu na przeznaczenie 8 mld dolarów na budowę muru bez zgody Kongresu.

 

Pieniądze na grodzenie granicy

 

Pozyskane w ten sposób pieniądze mają być przeznaczone na wybudowanie ponad 280 km ogrodzenia na granicy, które ma pomóc ograniczeniu niekontrolowanego napływu nielegalnych imigrantów z Ameryki Południowej i Środkowej.

 

Amerykański dziennik opublikował fragment książki "Border Wars: Inside Trump’s Assault on Immigration" autorstwa dwojga dziennikarzy tej gazety: Michaela D. Sheara i Juli Hirschfeld Davis. We fragmencie tym dziennikarze opisują jak w marcu, w tygodniu "pełnym wybuchów gniewu prezydenta i ataków paniki urzędników", Trump postanowił zamknąć całą granicę z Meksykiem. Ostatecznie jednak do togo nie doszło.

 

"Strzelanie migrantom w nogi jest nielegalne"

 

Zdaniem dziennikarzy doradcy i podwładni Trumpa poinformowali go m.in., że "strzelanie migrantom w nogi jest nielegalne".

 

Piszą też o prezydencie USA, że zalecał szefowi amerykańskich celników, żeby "zatrzymał migrantów, bez wyjątków". Miał obiecywać, że w razie problemów go ułaskawi. 

 

Prezydent miał też być najbardziej zadowolony z pracy Kirstjen Nielsen, ówczesnej doradczyni ds. bezpieczeństwa narodowego, gdy amerykańska straż graniczna użyła gazu do odstraszania migrantów na granicy.

 

 

jm/hlk/ "New York Times", polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie