Dziennikarka trafiona kulą podczas protestów w Hongkongu. Nie będzie widzieć na jedno oko

Świat
Dziennikarka trafiona kulą podczas protestów w Hongkongu. Nie będzie widzieć na jedno oko
PAP/EPA/ROMAN PILIPEY

Indonezyjska dziennikarka Veby Indah, relacjonująca protesty w Hongkongu, straciła nieodwracalnie wzrok w prawym oku w wyniku postrzału przez policję, najpewniej gumową kulą – podała w środę stacja RTHK, powołując się na prawnika reporterki. 39-latka stała wśród dziennikarzy na moście dla pieszych, ubrana w odblaskową kamizelkę z napisem „Press” oraz podobnie opisany kask.

- Miałam na sobie kask i gogle. Stałam z innymi dziennikarzami. Słyszałam, że jeden z nich krzyczał: "nie strzelajcie, jesteśmy dziennikarzami", ale policja strzeliła - powiedziała dziennikowi "South China Morning Post" sama poszkodowana.

 

Lekarze potwierdzili, że uszkodzenie oka spowodowane przez pocisk doprowadziło do całkowitej i nieodwracalnej utraty zdolności widzenia w tym oku – powiedział adwokat Michael Vidler. Dodał, że zebrane dowody wskazują, iż była to gumowa kula.

 

Prawnik oceniał wcześniej, że policjant złamał przepisy, strzelając z niewielkiej odległości – około 12 metrów - oraz z kąta, przy którym pocisk mógł tylko trafić w głowę lub górną część ciała. Zapowiedział wniosek o postępowanie karne w tej sprawie oraz wytoczenie procesu cywilnego. O policyjne śledztwo zaapelował również indonezyjski konsulat w Hongkongu.

 

Krytyka działań policji wobec dziennikarzy w Hongkongu

 

W toku trwających od czerwca protestów hongkońskiej policji wielokrotnie zarzucano dokonywanie ataków na dziennikarzy i celowe utrudnianie im pracy, między innymi próby niedopuszczenia ich do nagrywania w chwilach, gdy funkcjonariusze zatrzymują podejrzanych.

 

Hongkońskie Stowarzyszenie Dziennikarskie (HKJA) informowało między innymi o przypadkach używania przeciw reporterom gazu pieprzowego. W internecie publikowano również nagrania przedstawiające policjantów używających granatów z gazem łzawiącym wobec grup dziennikarzy, choć w ich pobliżu nie było demonstrantów.

 

Jedną z 81 osób, które odniosły obrażenia w czasie pierwszych poważnych starć 12 czerwca, był kierowca stacji RTHK, uderzony w głowę granatem z gazem łzawiącym. W sierpniu korespondent BBC Stephen McDonell poinformował na Twitterze, że podczas relacjonowania protestów został trafiony w twarz wystrzelonym przez policję pociskiem, który rozbił mu maskę ochronną.

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie