Zadłużenie młodych przekroczyło 1 mld zł. Dług rekordzisty to ok. 3,5 mln zł

Biznes
Zadłużenie młodych przekroczyło 1 mld zł. Dług rekordzisty to ok. 3,5 mln zł
Pixabay/Chronomarchie

Ponad 1 mld zł to łączne zaległości osób w wieku 18-24 lat; w ciągu ostatnich trzech lat wzrosły one o ponad połowę - wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i Biura Informacji Kredytowej. Rekordzista, 23- latek, ma na minusie ok. 3,5 mln zł.

Najczęściej problemy z finansami mają młodzi ludzie w województwach: dolnośląskim, lubuskim i zachodniopomorskim.

 

W trzy lata zaległości 18-24 latków wzrosły o połowę

 

Według danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i BIK, w ciągu trzech lat, od czerwca 2016 do czerwca 2019 r., wśród 18-24 latków przybyło najmniej niesolidnych dłużników. Podczas gdy średnio liczba osób opóźniających spłatę kredytów i bieżących rachunków wzrosła o 22 proc., u młodych było to 7 proc.; najgorzej wypadli 45-54 latkowie. Niespłacone zobowiązania ma około 150 tys. osób z 3,1 mln w wieku 18-24 lat.

 

Jak wskazał prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak, finansowe problemy ma co dwudziesty 18-24 latek, podczas gdy przed trzema laty był to co 25. - Młodzi, którzy wpadną w kłopoty albo już je mają, powiększają swoje zaległości w znacznie szybszym tempie niż starsze pokolenia - wskazuje.

 

Eksperci BIG InfoMonitor wyliczyli, że w trzy lata zaległości 18-24 latków wzrosły o połowę. Po czerwcu 2016 r. ich średnie przeterminowane zobowiązanie wynosiło 4,9 tys. zł, a teraz dochodzi do 7,1 tys. zł (podobnie źle sytuacja przedstawia się wśród seniorów). Zaległości wszystkich niesolidnych dłużników przez trzy lata powiększyły się o jedną trzecią.

 

Najwięcej młodych ma problemy finansowe na Dolnym Śląsku

 

Rok temu największy dłużnik (22-latek) miał niecałe 1,9 mln zł zaległości, a w tym roku rekordzista (23-latek) ma na minusie niemal 3,5 mln zł. W dziesiątce obecnych rekordzistów pojawiły się cztery kobiety, podczas gdy przed rokiem była jedna - wyliczyło BIG InfoMonitor.

 

Razem wszyscy młodzi mają ponad 1 miliard zł zaległości - wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz z bazy BIK. Prawie 526 mln zł stanowią zaległości pozakredytowe, a ponad 535 mln zł - zobowiązania kredytowe.

 

Eksperci BIG zwracają uwagę, że ludzie młodzi nie mają jeszcze oszczędności i większe wydatki muszą finansować pożyczonymi pieniędzmi. Dodatkowo, brakuje im często odpowiedniej edukacji finansowej. Połowa 18-24 latków przyznaje, że ma niewielką lub wręcz bardzo słabą wiedzę o finansach osobistych.

 

- W konsekwencji błędów młodości szczególnie dotkliwa może okazać się np. odmowa udzielenia kredytu i to w momencie, gdy komuś będzie na tym najbardziej zależało. Ze względu na długi w rejestrze BIG lub z powodu złej historii kredytowej w BIK, zainteresowany nie pożyczy pieniędzy np. na uruchomienie czy rozwój biznesu lub zakup mieszkania – zaznaczył Grzelczak.

 

Najwięcej 18-24 latków ma problemy finansowe na Dolnym Śląsku; uwzględniając wszystkich, od 18-latka do seniora, najgorszym województwem w kraju jest woj. lubuskie. Młodzi nieco mniej rzetelnie niż inne grupy wiekowe spłacają również zobowiązania na Pomorzu i Mazowszu, ale za to lepiej w Łódzkiem i na Opolszczyźnie.

 

Rozrzutność i życie ponad stan

 

Finansowa sytuacja młodych byłaby lepsza, gdyby nie rozrzutność i życie ponad stan - uważają eksperci BIG, którzy powołują się na badania Quality Watch. Wynika z nich, że 12 proc. osób do 24. roku życia w ogóle nie traci pieniędzy na zbyt drogie zakupy, zaś jedna czwarta płaci za różne rzeczy za dużo, tracąc w ten sposób miesięcznie co najmniej jedną dziesiątą swojego budżetu. Problemem jest przede wszystkim sprzęt RTV i AGD – 32 proc. wskazań. Kolejną z głównych kategorii, na które młodzi ludzie wydają więcej, niż w swoim przekonaniu powinni, jest elektronika.

 

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor (BIG InfoMonitor) prowadzi Rejestr Dłużników BIG. Działając w oparciu o Ustawę o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje gospodarcze o przeterminowanym zadłużeniu osób i firm. 

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie