Atak w szkole w Finlandii. Jedna osoba nie żyje, dziesięć jest rannych

Świat
Atak w szkole w Finlandii. Jedna osoba nie żyje, dziesięć jest rannych
Reuters

Jedna osoba zginęła, a 10 zostało rannych, w tym dwie poważnie, w wyniku ataku uzbrojonego w ostre narzędzie napastnika w szkole zawodowej niedaleko Kuopio w środkowej Finlandii - podała policja. Napastnikiem jest urodzony w Finlandii uczeń tej placówki.

Jak poinformowano na specjalnej popołudniowej konferencji prasowej zorganizowanej w Kuopio, podejrzany ma 25 lat. Do ataku użył "broni siecznej", ale był też uzbrojony w broń palną, której nie użył. 

 

 

 

Został postrzelony i ciężko raniony przez policjantów w trakcie próby zatrzymania. Podejrzany "nie miał przeszłości kryminalnej". Motywy jego działania nie są na razie znane śledczym. Został poddany operacji i na razie nie był przesłuchiwany.

 

Śmiertelną ofiarą napastnika jest kobieta, ale nie potwierdzono tego, czy była to uczennica, czy nauczycielka. Ranni zostali uczniowie szkoły oraz jej personel - w większości kobiety.

 

W trakcie zdarzenia w szkole wybuchł także pożar, który został szybko ugaszony.

 

Do ataku doszło w szkole zawodowej, która ma swoje pomieszczenia w centrum handlowym, oddalonym o około 4 km od centrum Kuopio w środkowej Finlandii. W szkole, do której uczęszczają zarówno licealiści, jak i dorośli, codziennie przebywa ok. 600 uczniów i ok. 40 pracowników. We wtorek, gdy doszło do ataku, w budynku było ok. 300 uczniów, głównie w wieku powyżej 16 lat, w tym także dorośli.

 

 

Centrum handlowe po ataku zostało tymczasowo zamknięte. Dochodzenie w sprawie wtorkowego ataku przejęło od lokalnej jednostki policji Centralne Biuro Policji Kryminalnej (KRP).

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Kauppakeskus Hermannissa suuri poliisioperaatio. Paikalla runsaasti raskaasti varustettuja poliiseja. Paikalla myös ambulanssi. Paikalla kuulunut laukauksia. Seuraamme tilannetta.

Post udostępniony przez HitMix Kuopio (@hitmixkuopio)

 

- Atak był szokujący i całkowicie karygodny - oświadczył premier Antti Rinne, składając w imieniu rządu kondolencje rodzinie zmarłej. Kondolencje złożył także prezydent Sauli Niinisto.

 

Wiceprzewodnicząca parlamentu Tuula Haatainen poinformowała, że środowa sesja parlamentu rozpocznie się minutą ciszy.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie