Najobfitsze opady monsunowe w Indiach od ćwierć wieku. W ciągu ostatnich dni zginęło 113 osób

Świat
Najobfitsze opady monsunowe w Indiach od ćwierć wieku. W ciągu ostatnich dni zginęło 113 osób
PAP/EPA/STR

W Indiach w tym roku spadło więcej o 10 proc. deszczu niż zwykle w porze monsunowej, a ulewy trwają dłużej, niż się spodziewano. To najobfitsze opady od ćwierć wieku - podały w poniedziałek indyjskie służby meteorologiczne.

Nadobfite monsunowe opady w czerwcu-wrześniu pomogą rolnikom zwiększyć obszary pod zasiew pszenicy, rzepaku i ciecierzycy. Dłuższe opady pozwolą również uzupełnić zbiorniki wodne, a także poprawić zasoby wód gruntownych i złagodzić niedobory wody w kraju zamieszkanym przez 13 mld ludzi.

 

Silne opady szkodzą jednak uprawom bawełny, soi i roślin strączkowych.

 

 

W powodziach spowodowanych ulewami w ciągu ostatnich trzech dni zginęło 113 osób w stanach Uttar Pradeś i Bihar. Od piątku w tym pierwszym, gęsto zaludnionym stanie zginęły 93 osoby. W Biharze liczba ofiar wyniosła 20.

 

Ucierpiała mocno stolica Biharu, Patna, gdzie na wielu ulicach woda sięgała ludziom po pas i w niektórych częściach miasta władze wysłały łodzie do ratowania mieszkańców.

 

Opady w Biharze mają stracić jednak na intensywności i podobnie mają też w ciągu tygodnia słabnąć w Uttar Pradeś - podało biuro meteorologiczne

las/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie