W bitwie pod Osiekiem walczył dziadek Ziobry. Minister był na uroczystościach upamiętniających

Polska
W bitwie pod Osiekiem walczył dziadek Ziobry. Minister był na uroczystościach upamiętniających
Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych w Staszowie

- Szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wziął w sobotę udział w upamiętnieniu bitwy pod Osiekiem w Lipniku (pow. opatowski) - poinformowało w sobotę biuro prasowe Solidarnej Polski. W bitwie brała udział Armia "Kraków", w której szeregach walczył dziadek ministra Zbigniewa Ziobro.

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro w sobotę oglądał w Lipniku rekonstrukcję historyczną, upamiętniającą bitwę o Osiek, która - jak podkreślono w komunikacie Solidarnej Polski - była największym starciem polskiej armii z Niemcami w 1939 r. na Ziemi Staszowskiej. W rekonstrukcji bitwy wzięli udział członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych w Staszowie "Avivo Vivit Honore".

 

Jak zaznaczono rekonstrukcja była częścią zorganizowanych w sobotę w Osieku uroczystych obchodów rocznicy i samej bitwy oraz 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W ramach obchodów w miejscowym kościele odprawiono okolicznościową mszę świętą za żołnierzy poległych we wrześniu 1939 r. Złożono również kwiaty przed pomnikiem upamiętniającym bohaterstwo obrońców Osieka.

 

Krwawy kontratak Polaków

 

"10 i 11 września 1939 r. w Osieku polscy żołnierze bronili przedpola przeprawy na Wiśle, niezbędnej do ewakuacji oddziałów Grupy Operacyjnej »Jagmin«. Na pozycje polskich: 23. DP i 55. DPRez. Armii »Kraków« uderzył cały niemiecki VII Korpus Armijny. Podczas bitwy Osiek został zniszczony, kilkakrotnie przechodził z rąk do rąk. Najkrwawszym elementem bitwy był kontratak polskich żołnierzy 11 września, wskutek którego z miasta wyparto Niemców. Dzięki powstrzymaniu hitlerowców na przedpolu planowana ewakuacja polskich sił przez przeprawę koło Baranowa Sandomierskiego zakończyła się sukcesem" - zaznaczono.

 

W kampanii wrześniowej walczył dziadek ministra

 

Z informacji przekazanych w komunikacie wynika, że w szeregach Armii "Kraków", w 5. Pułku Strzelców Podhalańskich, walczył w kampanii wrześniowej 29-letni wówczas dziadek ministra Zbigniewa Ziobro - porucznik Ryszard Kornicki. Był on dowódcą plutonu artylerii piechoty.

 

"Pułk operował w ramach 22 Dywizji Piechoty Górskiej. Podczas kampanii wrześniowej por. Kornicki został ranny i trafił do niewoli; zdołał jednak uciec z rąk Niemców w okolice Przemyśla. Przystąpił do konspiracji i kierował kontrwywiadem AK w powiecie przemyskim" - napisano.

 

Aresztowany i skazany na dożywocie

 

Kornicki po wejściu na ziemie polskie Armii Czerwonej "jako oficer i zaangażowany antykomunista kontynuował działalność w podziemiu niepodległościowym, był szefem Inspektoratu organizacji »Wolność i Niezawisłość« (WiN) w Przemyślu. W 1945 r. został aresztowany przez UB. Był więziony i torturowany m.in. na zamku w Przemyślu" - napisano w komunikacie.

 

Jak dodano prokurator żądał dla Kornickiego kary śmieci. Skazano go na dożywocie. Wyrok odbywał w więzieniu we Wronkach. W 1956 roku po amnestii został zwolniony. Zmarł w 1998 r.

 

ac/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze