"Twoja robota jeszcze się nie skończyła". Lech Wałęsa obchodził 76. urodziny

Polska
"Twoja robota jeszcze się nie skończyła". Lech Wałęsa obchodził 76. urodziny
PAP/Marcin Gadomski

- Ojcze, swój autorytet musisz poświęcić temu, żeby naprawiać świat. Robisz to, ale potrzeba więcej - powiedział w niedzielę w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku Jarosław Wałęsa. Jego ojciec, były prezydent Lech Wałęsa, świętował tam 76. urodziny.

W czasie obchodów laureatowi Pokojowej Nagrody Nobla towarzyszyła żona Danuta. Nie zabrakło przemówień prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności Basila Kerskiego. Emocjonującą przemowę wygłosił także syn Wałęsy, Jarosław.

 

"Twoja robota jeszcze się nie skończyła"

 

- Wszyscy widzimy, co dzieje się w Polsce. Jako jedyny demokratyczny kraj na świecie musimy nosić "na klacie" konstytucję (chodzi o koszulki i przypinki ze słowem "konstytucja" - red.), żeby przypominać, na czym budowany jest fundament normalnego kraju. Dopóki nie przywrócimy tego fundamentu i wiary w to, że tylko na nim można budować dobrą przyszłość Polski, twoja robota, ojcze, jeszcze się nie skończyła - mówił Jarosław Wałęsa.

 

Dodał, że chciałby, aby były prezydent uczestniczył w życiu jego dzieci.

 

- (Chciałbym - red.), abyś pomógł mi je wychowywać, żebyś uczył je tego wszystkiego, czego ja, być może, już nie pamiętam. Tych wartości, na których budowałeś naszą Polskę i naszą rodzinę. Ojcze, kocham cię - zaakcentował Jarosław.

 

Były prezydent, pierwszy przewodniczący "Solidarności"

 

Z okazji 76. urodzin Lecha Wałęsy, w niedzielę w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbyła się konferencja pt. "Solidarność XXI wieku: Solidarność klimatyczna".

 

Organizatorami wydarzenia były: Fundacja Instytut Lecha Wałęsy, Miasto Gdańsk, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego oraz Europejskie Centrum Solidarności.

 

Lech Wałęsa urodził się 29 września 1943 roku w Popowie (woj. kujawsko-pomorskie).

 

To były działacz opozycji antykomunistycznej, członek Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, współzałożyciel i pierwszy przewodniczący NSZZ "Solidarność". Sprawował urząd prezydenta RP w latach 1990-1995.

 

W 1983 roku został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla.

ac/hlk/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie