Francuzi żegnają Jacques'a Chiraca. Składają hołd przy jego trumnie

Świat
Francuzi żegnają Jacques'a Chiraca. Składają hołd przy jego trumnie
PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Francuzi żegnają w niedzielę zmarłego w czwartek byłego prezydenta Francji Jacques'a Chiraca. Trumna z ciałem zmarłego jest od godz. 14 wystawiona na dziedzińcu kompleksu Les Invalides przy wejściu do katedry Świętego Ludwika w Paryżu.

Blisko 5 tys. osób wpisało się od czwartku do księgi kondolencyjnej w Pałacu Elizejskim, w którym Chirac mieszkał przez dwie kadencje prezydenckie i oczekuje się, że tysiące Francuzów odda w niedzielę hołd byłemu prezydentowi, który przez 40 lat był jednym z najważniejszych polityków francuskiej prawicy - pisze AFP.

 

Z sondażu, który opublikował w niedzielę tygodnik "Journal du Dimanche" wynika, że Chirac jest obecnie uważany za jednego z dwóch najlepszych - obok Charles'a de Gaulle'a - powojennych prezydentów Francji.

 

Do Francji przyjedzie m.in. Putin

 

Blisko 30 zagranicznych przywódców odda hołd Chiracowi podczas poniedziałkowych uroczystości, w których wezmą udział m.in. prezydent Włoch Sergio Matarella, szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker i prezydent Rosji Władimir Putin.

 

Poniedziałek będzie dniem żałoby narodowej we Francji; uroczystości rozpoczną się o godz. 9.30 od ceremonii, w której udział weźmie tylko rodzina zmarłego. Następnie, na dziedzińcu kompleksu Les Invalides oddane zostaną Chiracowi honory wojskowe w obecności prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

 

O godz. 11 trumna z ciałem Chiraca zostanie przewieziona w asyście honorowej do paryskiego kościoła św. Sulpicjusza, gdzie w południe rozpocznie się uroczysta msza, w której uczestniczyć będą Macron i byli prezydenci Francji Francois Hollande, Nicolas Sarkozy i Valery Giscard d'Estaing.

 

O godz. 15 szkoły i urzędy uczczą pamięć Chiraca minutą ciszy.

 

Chirac spocznie obok swojej córki

 

Sam pochówek ma odbyć się w poniedziałek w ścisłym gronie rodzinnym - oznajmił zięć Chiraca. Były prezydent spocznie na cmentarzu Montparnasse w grobowcu, gdzie jest pochowana jego najstarsza córka Laurence, która zmarła w 2016 roku.

 

Jacques Chirac zmarł w czwartek rano w wieku 86 lat. Najwyższy urząd w państwie sprawował przez dwie kadencje, w latach 1995-2007. Poza dwiema kadencjami prezydenta dwukrotnie sprawował też urząd premiera w latach 1974-1976 i 1986-1988, a w latach 1977-1995 był merem Paryża.

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie