Topi się lodowiec na Mont Blanc. Najgorszy scenariusz zakłada zniszczenie kurortu Courmayeur

Świat

Już dwa tysiące metrów sześciennych lodu runęło w wyniku topnienia się lodowca na Mont Blanc. W czwartek władze włoskiego regionu Aosta ewakuowały mieszkańców z najwyżej położonych domów, a w piątek zamknęły kilka dróg w pobliżu góry. Lokalne władze przygotowują plan na ewentualną katastrofę, gdy masy lodu wiszące nad miejscowością spadną na domy. - Zagrożenie jest ogromne - uważa premier Włoch.

Mont Blanc (4809 m.n.p.m) jest najwyższym szczytem Europy leżącym na pograniczu Włoch i Francji. M

 

Lód "wisi" nad zabudowaniami

 

Mieszkańcy leżącego u jego podnóża włoskiego miasteczka Courmayeur obawiają się znajdującego na nim lodowca, który zagraża zarówno mieszkańcom jak i turystom.Masy lodu dosłownie "wiszą" nad najwyżej położonymi zabudowaniami na terenie gminy Courmayeur.

 

- Zagrożenie jest duże. Na te doniesienia lokalnych władz, rząd nie może pozostać obojętny - powiedział Giuseppe Conte, premier Włoch. 

 

Mieszkańcom na specjalnym spotkaniu przedstawiono kilka możliwych scenariuszy.

 

Najgorszy z nich zakłada, że miasto zostanie całkowicie zniszczone przez ogromne masy lodu.

 

Prognoza pogody jest optymistyczna

 

Od końca sierpnia lodowiec z powodu bardzo upalnego lata, znacznie przyspieszył. Porusza się już z zawrotną jak na masy lodu prędkością 60 centymetrów dziennie. 

 

Jedyną szansą na to, że zwolni, jest znaczny spadek temperatury. Prognoza pogody na piątek dla regionu była optymistyczna, bo mówiła o zbliżających się opadach śniegu.

 

- W tej chwili większość szlaków jest zamknięta. Musimy być bardziej ostrożni. Za sprawą zmian klimatycznych również góra się zmienia - powiedział pracujący w Courmayeur przewodnik górski, Laurent Cosson. 

 

"Coś się musi zmienić"

 

- To problem nas wszystkich. Nie tylko mieszkańców tej doliny. Musimy w końcu zacząć wdrażać zieloną politykę. Coś się musi zmienić - dodaje właściciel restauracji znajdującej się w pobliżu lodowca, Guido Riente. 

 

O swoje lodowce boją się również Francuzi, bo coraz więcej z nich zaczęło się już topić w szybkim tempie. W ciągu kilku ostatnich miesięcy pożegnano także niektóre lodowce w Szwajcarii i na Islandii.

 

dc/hlk/ Polsat News, polsatnews.pl, Reuters, AP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze