Gigantyczne koszty doraźnego usunięcia awarii kolektora ściekowego do oczyszczalni "Czajka"

Polska
Gigantyczne koszty doraźnego usunięcia awarii kolektora ściekowego do oczyszczalni "Czajka"
Polsat News

Budowa oraz instalacja tymczasowego rurociągu do przesyłu ścieków przez Wisłę w Warszawie pochłonęły w sumie 41 milionów złotych - ustaliło RMF FM. Pod koniec sierpnia doszło do awarii kolektorów, nieczystości z lewej części stolicy zaczęły trafiać do Wisły. W usunięciu zagrożenia pomógł rząd.

Pod koniec sierpnia doszło do awarii kolektorów przesyłających ścieki z lewobrzeżnej części Warszawy do znajdującej się na prawym brzegu oczyszczalni "Czajka". Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zdecydowało wówczas, że nieczystości będą zrzucane do Wisły.


Jednak w reakcji na sytuację premier Mateusz Morawiecki zalecił budowę alternatywnego systemu przesyłowego. 9 września rozpoczęło się tłoczenie ścieków do "Czajki" zastępczym rurociągiem ułożonym na moście pontonowym, który błyskawicznie ustawiło wojsko.

 

Doraźna pomoc warta miliony złotych


Budowa tymczasowej instalacji kosztowała aż 41 milionów złotych - ustalił reporter RMF FM Mariusz Piekarski. Ponadto 13 milionów ma pochłonąć docelowa naprawa kolektorów.

 

Rury były ściągane z budów na terenie Polski i z Finlandii. Pompy pochodzą m.in. z Francji - ustaliła rozgłośnia.

 

 

Zastępczy rurociąg ma działać tylko dwa miesiące. Budowę zrealizowały Wody Polskie wspólnie z Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

 

Trzaskowski: koszty uzasadnione


Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski uważa, że poniesione koszty są uzasadnione.


- Inwestycje w wodociągi są niesłychanie drogie, awarie się zdarzają i jeżeli chce się usunąć ich skutki bardzo szybko, to nie da się tego zrobić bardzo tanio -tłumaczył w rozmowie z reporterem RMF FM

 

- Rząd pomógł samorządowi - tak jest w każdym cywilizowanym państwie, że jeżeli się zdarzają tego typu awarie, to wtedy wszystkie służby - zarówno państwowe, jak i samorządowe i starają się temu zaradzić - dodał prezydent stolicy.

emi/hlk/ RMF FM, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie