Policjanci z Buska-Zdroju mieli poniżać bezdomnych. Prokuratura wszczęła śledztwo

Polska
Policjanci z Buska-Zdroju mieli poniżać bezdomnych. Prokuratura wszczęła śledztwo
Polsat News

Policjanci z wydziału prewencji komendy w Busku-Zdroju (woj. świętokrzyskie) mieli poniżać i wyśmiewać zatrzymanych bezdomnych. Robili im zdjęcia, jak siedzą na podłodze komisariatu i w toalecie, które potem mieli sobie przesyłać w prywatnych konwersacjach na internetowych komunikatorach. O sprawie mieli wiedzieć ich przełożeni, którzy nie reagowali.

Informacje o nieprawidłowościach, do jakich mogło dochodzić w buskiej komendzie, jako pierwsze podało Radio Zet. W lipcu, powołując się na anonimowe relacje pracujących w Busku-Zdroju policjantów, redakcja podała, iż funkcjonariusze czują się szykanowani ze strony przełożonych. Do Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach miało trafić 19 anonimowych informacji w tej sprawie.

 

Z kolei w piątek stacja przekazała, że policjanci z wydziału prewencji buskiej komendy mieli poniżać i wyśmiewać zatrzymanych bezdomnych, którym robili zdjęcia, a następnie rozsyłali między sobą. Fotografie mieli komentować m.in. "sexi papi", "wygląda jak Mongoł" czy "Tatarzyn". 

 

O sprawie wie już Rzecznik Praw Obywatelskich

 

- Śledztwo w sprawie nieprawidłowości, do jakich mogło dochodzić w Komendzie Powiatowej Policji w Busku-Zdroju prowadzi prokuratura Rejonowa Kielce-Zachód – poinformował w piątek Daniel Prokopowicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach.

 

Prokurator zaznaczył, że postępowanie trwa od końca lipca. Dodał, że kompletowany jest materiał dowodowy, a śledztwo toczy się "w sprawie".

 

O wszystkim zostało powiadomione także biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, które nie może na razie wszcząć postępowania, ponieważ donos jest anonimowy. Przekazało jednak sprawę do Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur.

wka/luq/ radiozet.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie