Arabia Saudyjska zaprosi do siebie turystów. Wśród nich mogą znaleźć się Polacy

Świat
Arabia Saudyjska zaprosi do siebie turystów. Wśród nich mogą znaleźć się Polacy
Pixabay/GLady

Władze Arabii Saudyjskiej podały w piątek, że kraj rozpocznie wydawanie wiz turystycznych dla osób, które chcą go zwiedzić. Ułatwienia obejmą obywateli 49 państw. Od roku wizy turystyczne mogą uzyskiwać osoby udające się tam na imprezy sportowe lub koncerty.

Do 2018 r. Arabia Saudyjska nie wydawała wiz turystycznych i zezwalała na wjazd na swoje terytorium tylko osobom przybywających w celach biznesowych, dla podjęcia pracy czy z powodu pielgrzymki do świętych miejsc islamu. Plany wprowadzenia wiz turystycznych były wielokrotnie dyskutowane przeszłości, lecz zawsze były blokowane przez konserwatywne elity religijne.

 

Zmiana podejścia nastąpiła z inicjatywy następcy tronu Mohameda bin Salmana, który chciałby zdywersyfikować źródła dochodów Arabii Saudyjskiej oparte niemal wyłącznie na sprzedaży ropy naftowej.

 

"Historyczna chwila dla naszego kraju"

 

Otwarcie kraju na turystów zagranicznych jest jednym z kluczowych elementów programu reform "Wizja 2030", którą przygotował zespół ekspertów pracujących na zlecenie następcy tronu. Program ten ma przygotować monarchię na przejście od gospodarki surowcowej w stronę innowacyjności.

 

- Otwarcie Arabii Saudyjskiej na świat zewnętrzny i turystów międzynarodowych to historyczna chwila dla naszego kraju - powiedział w piątek szef agencji państwowej ds. turystyki Ahmed al-Khateeb.

 

Przypomniał, że na terytorium kraju znajduje się pięć obiektów światowego dziedzictwa UNESCO: stanowisko archeologiczne Al-Hidżr, twierdza al-Turaif w Rijadzie, brama do Mekki w mieście Dżudda, sztuka naskalna w regionie Hail oraz szlak pielgrzymkowy z Kufy do Mekki zwany Darb Zubajda. Wyraził także nadzieję, że obok zabytków starożytności turystów zainteresują też lokalne zwyczaje i tradycje społeczeństwa Arabii Saudyjskiej.

 

Turystki nie będą musiały zakrywać głowy

 

AFP zaznaczyło, że zgodnie z przepisami święte miasta islamu - Mekka i Medyna nie są dostępne dla turystów, którzy nie są muzułmanami. Najprawdopodobniej zakaz indywidualnego zwiedzania Mekki dla turystów zachodnich zostanie utrzymany.

 

Jednakże, zgodnie z zapowiedziami władz saudyjskich, turystki przybywające z krajów zachodnich nie będą już zobligowane do zakrywania głowy i zakładania tradycyjnych ubiorów kobiecych na wzór Saudyjek. Odzienie, w którym będą pojawiać się w miejscach publicznych, będzie musiało cechować się skromnością i umiarem. To jedyny warunek - zaznaczył al-Khateeb.

 

Agencja AFP zwraca uwagę, że ogłoszenie zamiaru wydawania wiz turystycznych pojawiło się w dwa tygodnie po ataku na instalacje petrochemiczne w tym kraju. Zamachy udowodniły, że dywersyfikacja gospodarki i przestawienie jej na inne tory jest warunkiem przetrwania.

 

Możliwe, że ułatwienia będą dotyczyć też Polski

 

Władze Arabii Saudyjskiej przewidują, że do 2020 roku nastąpi wzrost dochodów z turystyki z 27,9 mld dolarów do 46,6 mld. Ponadto, w 2017 r. ruszył program budowy kąpielisk i 50 luksusowych kurortów na dziewiczym wybrzeżu Morza Czerwonego.

 

Niewykluczone, że nowe regulacje wizowe będą też dotyczyć Polski - na stronie Ambasady Królestwa Arabii Saudyjskiej w Warszawie zamieszczony został skrót do formularza elektronicznej wizy turystycznej z adnotacją, że już wkrótce taka droga uzyskania wizy będzie dostępna.

 

Pierwsze, pilotażowe wizy elektroniczne zostały wprowadzone przed rajdem Diriyah E Prix w Rijadzie w grudniu 2018 i uprawniały do swobodnego poruszania się na ograniczonym terytorium Arabii Saudyjskiej przed i po imprezie.

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie