Andrzej Duda ma otrzymać "klejnot Rzeczypospolitej". Jest zgoda Kancelarii Prezydenta

Polska
Andrzej Duda ma otrzymać "klejnot Rzeczypospolitej". Jest zgoda Kancelarii Prezydenta
PAP/Radek Pietruszka

Ruszyły prace nad przyznaniem głowie państwa łańcucha Orderu Orła Białego, królewskiego insygnium oficjalnie zwanego w okresie międzywojennym "klejnotem Rzeczypospolitej". Ostatni raz używał go prawdopodobnie prezydent Ignacy Mościcki, urzędujący w latach 1926 - 1939. Pomysł poparła kancelaria Andrzeja Dudy.

Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji przegłosowała w środę wniosek o podjęcie prac nad nowelizacją ustawy o orderach i odznaczeniach po to, by przywrócić łańcuch Orderu Orła Białego.

 

Jak podała "Rzeczpospolita", nie jest to też pierwsza próba przywrócenia tego klejnotu głowie państwa. Senat już 1992 roku zaproponował taką poprawkę, ale przepadła ona jednym głosem. Tym razem prace są błyskawiczne.

 

Kancelaria Prezydenta odpowiedziała krótko: jest za

 

Na początku sierpnia senatorowie poświęcili tej sprawie kilka minut uznając, że zasięgną opinii Kancelarii Prezydenta. Ta nadeszła w połowie września. "Informuję uprzejmie, że Kancelaria Prezydenta RP nie zgłasza uwag do stanowiska przedstawionego w przedmiotowej petycji" - napisał wtedy prezydencki minister Andrzej Dera.

 

W środę sprawę kontynuowała komisja senacka i ponownie poświęciła sprawie mało czasu.

 

- Kancelaria Prezydenta odpowiedziała nam krótko: jest za tym, żeby to przywrócić - powiedział szef komisji Robert Mamątow z PiS, cytowany przez "Rz". Zgłosił on wniosek o podjęcie prac legislacyjnych, który komisja poparła.

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie