Trump: Impeachment? Z jakiego powodu? To żart

Świat
Trump: Impeachment? Z jakiego powodu? To żart
PAP/EPA/JASON SZENES

Prezydent USA Donald Trump zaprzeczył w środę jakoby miał wywierać nacisk na swojego ukraińskiego odpowiednika Wołodymyra Zełenskiego. Trump miał polecić Zełenskiemu zbadanie działalności na Ukrainie syna Joe Bidena, jego demokratycznego rywala w nadchodzących wyborach prezydenckich.

Trumpowi grozi formalne wszczęcie procedury postawienia w stan oskarżenia przez Kongres (impeachmentu) jeśli okazałoby się, że zabiegał o pomoc zagraniczną w uzyskaniu "haków" na swojego konkurenta politycznego.

 

Podczas konferencji prasowej w jednym z nowojorskich hoteli Trump - jak zauważyli dziennikarze - wyraźnie zmęczony, chociaż starał się to ukryć - twierdził, że jego przeciwnicy z Partii Demokratycznej, kierując się chęcią odwetu, rozpoczęli kolejne "polowanie na czarownice".

 

- Impeachment? Z jakiego powodu? To żart - skwitował prezydent pytania dziennikarzy. Dodał, że - absolutnie nie wywierał żadnych nacisków - na Zełenskiego a cała rozmowa nie miała większego znaczenia.

 

Odnosząc się do opublikowanego wcześniej przez Bialy Dom zapisu przeprowadzonej w lipcu rozmowy z Zełenskim, Trump zauważył, że ujawnianie poufnych rozmów przywódców państw jest złą praktyką.

 

Demokraci zarzucają Trumpowi, który w przyszłorocznych wyborach będzie walczył o reelekcję, że wywierał nacisk na Zełenskiego aby zbadał działalność syna Bidena w celu zaszkodzenie temu demokratycznemu politykowi. Biden, który był wiceprezydentem w administracji Baracka Obamy, ma obecnie największe szanse na zdobycie nominacji Partii Demokratycznej i stanięcia do walki z Trumpem o fotel prezydenta.

 

Dochodzenie, ktorego domagał się Trump, miało dotyczyć działalności na Ukrainie Huntera Bidena, który był zatrudniony w ukraińskiej firmie gazowej.

 

Rozmowa Trumpa z Zełenskim miała miejsce po zamrożeniu amerykańskiej pomocy finansowej dla Ukrainy wartej 400 mln dolarów. 

dc/ ml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie