Dworczyk: Banaś to niezmordowany człowiek walczący o uszczelnienie systemu podatkowego

Polska

- Od lat znam pana Mariana Banasia jako niestrudzonego, niezmordowanego człowieka, walczącego o uszczelnienie systemu podatkowego i wcześniej, jako opozycjonistę. Jestem przekonany, że on sam jest najbardziej zainteresowany, żeby wszystkie wątpliwości wokół sprawy z kamienicą rozwiać - powiedział w programie "Gość Wydarzeń" szef KPRM Michał Dworczyk.

W środę do sprawy Banasia odniósł się prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Wyjaśniamy sprawę nie na zasadzie, że z góry ktoś jest winien. Jeżeli ktoś – jak Marian Banaś - zabrał co najmniej dwieście kilkadziesiąt miliardów przestępcom, to ma wrogów i ci wrogowie mogą posunąć się do daleko idącej operacji, żeby kogoś takiego skompromitować. Niczego nie przesądzamy, czekamy na rozstrzygnięcia - dodał.

 

"Hipokryzja"

 

Dworczyk, zapytany przez Bogdana Rymanowskiego, czy standardy, które mamy w przypadku Mariana Banasia, są standardami wyższymi niż te, które były podczas ośmiu lat rządów PO, odpowiedział: "dziś mamy sytuację taką, że pojawiły się jakieś wątpliwości i do czasu ich wyjaśnienia prezes NIK podjął decyzję, że udaje się na urlop".


- Porównajmy to z sytuacją z lat ubiegłych, kiedy szef NIK (Krzysztof Kwiatkowski - red.) miał przedstawione przez prokuraturę zarzuty i nie widział żadnej potrzeby zmieniania czegokolwiek w swoim funkcjonowaniu, jako szef NIK - przypomniał Dworczyk.

 

Dodał, że "koledzy" Kwiatkowskiego z PO "też nie widzieli w tym większego problemu". W jego ocenie to hipokryzja, kiedy "te same osoby rozdzierają szaty" i w sprawie Banasia, który nie ma postawionych zarzutów i udaje się na urlop do czasu wyjaśnienia sprawy, widzą "jakąś niedobrą sytuację".

 

"Mam zaufanie do służb"


Prowadzący przypomniał wpis szefa gabinetu premiera Marka Suskiego, który stwierdził, że w sprawie Mariana Banasia "nie ma pełnego zaufania do służb; ani wtedy, ani dzisiaj. Dlatego, że tam jest jeszcze mnóstwo ludzi z poprzedniej ekipy". - To prywatna opinia pana ministra Suskiego. Służby są państwowe i niezależnie od tego, kto tworzy większość parlamentarną, która z kolei wyłania rząd. Wszyscy powinniśmy zabiegać o to, żeby służby działały w sposób propaństwowy - stwierdził Dworczyk.


- Nie zgadzam się z opinią pana Suskiego. Mam zaufanie do służb. To pewna różnica zdań, która w demokracji jest czymś absolutnie naturalnym. Może pan minister użył skrótu myślowego - dodał.

 

Dworczyk zastrzegł, że w sprawie Banasia nie chce "uprawiać" spekulacji. - Od tego właśnie są służby, żeby wyjaśniały wszelkie wątpliwości w tej przestrzeni. Nie znam też wszystkich faktów związanych ze sprawą, o której rozmawiamy, w związku z tym uważam, że jako polityk, jako szef KPRM, nie powinienem tego rodzaju spekulacji prowadzić - podkreślił.

 

"Bardzo bym się martwił"

 

W programie poruszono także temat kontrowersyjnych występów kandydatki Koalicji Obywatelskiej do Sejmu Klaudii Jachiry, która stwierdziła, że "jest współczesnym Gombrowiczem". - Żałuję, że żyjemy w czasach, w których szokowanie, czasami bardzo wulgarne, opinii publicznej, może spowodować, że ktoś w ogóle funkcjonuje w przestrzeni publicznej - powiedział szef KPRM.


Jak dodał, "Jachira dopuszcza się rzeczy, które nie powinny mieć miejsca". - Bardzo bym się martwił, gdyby takie osoby, które nie reprezentują sobą nic poza takimi działaniami, były przedstawicielami Sejmu bądź Senatu - dodał.

 

Dotychczasowe odcinki "Gościa Wydarzeń" oraz "Wydarzeń i Opinii" można zobaczyć tutaj.

zdr/luq/przy/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie