Sądy usprawnią obsługę. Będą m.in. prostsze formularze i jasne instrukcje dla interesantów

Polska
Sądy usprawnią obsługę. Będą m.in. prostsze formularze i jasne instrukcje dla interesantów
Pixabay/Succo

Sądy usprawnią obsługę interesantów - poinformowało we wtorek ministerstwo sprawiedliwości. Dla petentów zostaną wprowadzone proste formularze oraz jasne instrukcje. Standardy obsługi interesantów do końca grudnia 2020 roku mają być takie same we wszystkich sądach.

Resort przekazał, że formularze sądowe, przeznaczone do załatwienia konkretnej sprawy będzie można pobrać przez Internet lub na miejscu w sądzie. Dostępne dla każdego będą też proste instrukcje uczące, jak wypełnić np. wniosek o przyznanie alimentów czy nabycie spadku.

 

Taka sama procedura we wszystkich sądach do końca przyszłego roku

 

Do 31 grudnia 2020 roku procedury i standardy obsługi interesantów będą one takie same we wszystkich sądach. Mają one ułatwić m.in. składanie wniosków w typowych sprawach, z jakimi petenci występują do sądów.

 

Jak przekazało ministerstwo, dostępne na stronach internetowych sądów formularze, np. wnioski o przyznanie alimentów, nabycie spadku, dostęp do akt w swojej sprawie, każdy będzie mógł pobrać, nie wychodząc z domu. Natomiast osoby, które nie mają dostępu do sieci, znajdą proste, papierowe formularze w specjalnych segregatorach we wszystkich sądach.

 

Z nowego portalu internetowego, na który przekierowywać będą strony każdego z sądów, będzie można się dowiedzieć również, jakie dokumenty trzeba dostarczyć do sądu. Ma to - w założeniu resortu - znacznie przyśpieszyć załatwianie spraw.

 

Ministerstwo sprawiedliwości przy przygotowywaniu nowych zmian zwróciło ponadto uwagę, że obecnie udzielane w różnych sądach informacje nie są przedstawiane w jednorodny sposób, co może opóźniać nawet proste czynności potrzebne, by np. postępowanie spadkowe zostało rozpoczęte.

 

Instrukcje napisane prostym językiem

 

W przyszłym roku - jak planuje MS - interesanci od razu dostaną odpowiednie instrukcje wypełniania dokumentów, napisane prostym językiem, a z sądowego portalu dowiedzą się też o obowiązujących opłatach.

 

"Dzięki temu wiele osób będzie mogło zaoszczędzić pieniądze wydawane dziś na wskazówki udzielane przez drogich prawników" - podkreślił resort w przygotowanym komunikacie.

 

MS zwróciło również uwagę, że już dziś niektóre z sądów pewne materiały udostępniają na swych stronach, jednak dotyczą one tylko niewielkiej części procedur, a udzielane interesantom informacje nierzadko różnią się od siebie w poszczególnych sądach. "Pod koniec 2020 roku wszystkie takie dokumenty i formularze na stronie sądów będą identyczne, a gdy następować będzie zmiana przepisów czy procedur - zostaną zaktualizowane" - przekazało ministerstwo.

 

Szkolenia dla pracowników

 

Dla urzędników sądowych od wtorku w Warszawie rozpoczął się ponadto cykl szkoleń, który ma pomóc w sprawnej obsłudze interesantów. Cykl, który zaczął się od warsztatów dla prezesów i dyrektorów sądów, w ciągu kolejnych miesięcy obejmie ogółem ponad 8700 urzędników sądowych.

 

Ministerstwo sprawiedliwości z związku z planowanymi zmianami planuje także akcję promującą usprawnienie procedur. Każdy będzie mógł znaleźć ulotki czy plakaty wyjaśniające, co zrobić, by skorzystać z ujednoliconych formularzy, dostępnych za pośrednictwem sądów. (PAP)

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie