Rosja wkrótce zacznie testy sprzętu do izolacji internetu

Technologie
Rosja wkrótce zacznie testy sprzętu do izolacji internetu
Pixabay/Fancycrave1

W Rosji rozpocznie się pod koniec września testowanie sprzętu służącego w przypadku zagrożenia izolowaniu rosyjskiego segmentu internetu (Runetu) – poinformował we wtorek szef państwowego regulatora mediów i internetu, urzędu Roskomnadzor, Aleksandr Żarow.

Żarow powiedział, że obecnie sprzęt ten montowany jest na sieciach głównych operatorów łączności. - Będziemy go testować w ciągu kilku tygodni od końca września – zapowiedział. Na pierwszym etapie testy będą prowadzone „ostrożnie” i będą polegały na sprawdzaniu wpływu na pracę serwerów i na ruch internetowy. Później zaś rozpocznie się testowanie – jak powiedział Żarow – "w trybie bojowym".

 

Testy zakończą się w październiku

 

Szef Roskomnadzoru powiedział, że testy zakończą się w połowie października i że urząd poinformuje o wynikach eksperymentu. Pytany o to, czy testy obejmą całą Rosję, odparł, że przeprowadzone zostaną w jednym regionie.

 

Wiosną bieżącego roku rosyjski parlament przyjął ustawę o działaniu rosyjskiego segmentu internetu w warunkach odłączenia go od globalnych serwerów, nazywaną ustawą o "suwerennym Runecie". 1 maja br. prezydent Władimir Putin podpisał ustawę i wejdzie ona w życie w listopadzie br.

 

Ustawa zakłada, że w razie zagrożenia Roskomnadzor przejmuje scentralizowane zarządzanie rosyjskim internetem. Wykaz tych sytuacji zagrożenia określa Ministerstwo Łączności. Chodzi m.in. o zagrożenie dla bezpieczeństwa i trwałego działania internetu, czyli np. o katastrofy naturalne bądź technologiczne; przypadki, gdy niemożliwe jest nawiązanie łączności pomiędzy użytkownikami lub gdy nie działają elementy infrastruktury, a także - gdy podejmowane są próby "wywarcia destabilizującego wpływu" na sieci łączności - zewnętrznego bądź od wewnątrz.

 

Kryteria przygotowuje FSB

 

Zgodnie z ustawą o "suwerennym Runecie" w sytuacjach zagrożenia Roskomnadzor będzie filtrować ruch internetowy poprzez specjalne systemy, a operatorzy internetowi otrzymają do tego celu stosowny sprzęt. Ustawa przewiduje również powołanie specjalnego centrum monitoringu, które będzie zarządzać internetem w sytuacjach krytycznych w podległej Roskomnadzorowi służbie częstotliwości radiowych.

Ponadto w Rosji pojawi się wykaz punktów wymiany ruchu internetowego między sieciami rosyjskimi i globalnymi. Cały ruch internetowy będzie przechodził tylko przez punkty, które znajdą się w rejestrze, a żeby się w nim znaleźć, punkty będą musiały spełniać odpowiednie kryteria. Opracowaniem tych kryteriów zajmie się Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB).

 

Media niezależne oceniają, że rozwiązania zapisane w ustawie mają stworzyć możliwość zamknięcia ruchu internetowego wewnątrz kraju.

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie