Prezydent Duda: zaprosiłem prezydenta Brazylii do Polski

Świat

- Z tego, co się orientuję, to prezydent Jair Bolsonaro podjął zdecydowane działania w kierunku zabezpieczenia Puszczy Amazońskiej pod kątem walki z pożarem - mówił we wtorek prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, "ponowił zaproszenie" prezydenta Brazylii do Polski.

Prezydent Andrzej Duda uczestniczy w 74. Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. We wtorek późnym popołudniem prezydent będzie miał swoje wystąpienie podczas debaty generalnej. Wystąpienie polskiego prezydenta skupi się w tym roku wokół trzech wartości - przekazał szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

 

Otworzyć potężną gospodarkę na Polskę

 

Pierwszą z nich będzie motyw przewodni polskiego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych, po drugie - ekologia, a po trzecie - "kwestia państwa dobrobytu i dyskusji o modelu polityki dobrobytu, która wpisuje się w agendę ONZ w sprawie zrównoważonego rozwoju".

 

W trakcie briefingu prasowego prezydent Duda powiedział, że spotkał prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro. - Ponowiłem moje zaproszenie dla niego do Polski. Powiedział, że się wybierze - dodał Duda.

 

Prezydent podkreślił, że jego administracji bardzo zależy na tym, by rynek południowoamerykański "bardziej otworzył się na Polskę, polskie firmy i polskich producentów".

 

- To jest potężna gospodarka, jedna z największych na świecie - mówił Duda.

 

"Zabezpieczał puszczę przed pożarem"

 

Prezydent został zapytany o to, czy rozmawiał z prezydentem Brazylii nt. ekologii. Bolsonaro był bowiem krytykowany za swoją postawę w obliczu pożaru Amazonii.

 

- Z tego co się orientuję, to prezydent Jair Bolsonaro podjął zdecydowane działania w kierunku zabezpieczenia Puszczy Amazońskiej pod kątem walki z pożarem - odpowiedział prezydent Duda.

 

Para prezydencka przyleciała do Stanów Zjednoczonych w sobotę przed północą lokalnego czasu. W niedzielę Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda spotkali się z Polonią w New Britain (Connecticut).

 

W poniedziałek prezydent Duda spotkał się z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Przywódcy podpisali deklarację w sprawie lokalizacji dla zwiększonej obecności amerykańskich wojsk w Polsce. Wyrazili też przekonanie, że w niedługim czasie Polska zostanie objęta programem ruchu bezwizowego.

zdr/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie