"Chcemy przyszłemu pokoleniu zostawić Ziemię jak najczystszą". Rusza program "ekoKPRM"

Polska
"Chcemy przyszłemu pokoleniu zostawić Ziemię jak najczystszą". Rusza program "ekoKPRM"
PAP/Wojciech Olkuśnik

- Chcemy przyszłemu pokoleniu zostawić Ziemię jak najczystszą - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki, zapowiadając wprowadzenie programu "ekoKPRM". - Wdrożone przez rząd rozwiązania m.in. dot. jakości kotłów, jakości paliwa, norm antysmogowych - już wydatnie przyczyniają się do poprawy jakości powietrza - dodawał.

- Chcemy zacząć od siebie - wskazał premier, przypominając, że już w sierpniu w Kancelarii Premiera przestano używać papierowych kubków, a od 1 października powinny zniknąć m.in. plastikowe butelki i talerzyki.

 

- Kilkadziesiąt ton plastikowych produktów powinno zostać jak najszybciej wyeliminowane z administracji rządowej - powiedział. Dodał, że w już 2020 r., "cały rząd, cała administracja" powinna stać się "bardziej ekologiczna, przyjazna dla środowiska, ale przede wszystkim przyjazna dla przyszłych pokoleń".

 

 

Morawiecki: zmniejszamy normy antysmogowe

 

Przypomniał, że rząd PiS zmniejszył normy antysmogowe, podczas "gdy nasi poprzednicy je podnieśli". Dodał też, że to rząd "wyeliminował zrzut ścieków z oczyszczalni "Czajka", które została nieprawidłowo wykonana".

 

Premier, podczas konferencji po posiedzeniu rządu podziękował organizacjom zaangażowanym w poprawę polskiego powietrza m.in Polskiemu Alarmowi Smogowemu. - Oni wiedzą, że to zabiera czas, oni znają wyrok Trybunału Sprawiedliwości dotyczący działań naszych konkurentów politycznych w latach 2008 - 2015, oni wiedzą, że wdrożyliśmy rozwiązania dotyczące jakości kotłów, jakości i norm paliwa, a także normy antysmogowe, program "Mój prąd", program "Czyste powietrze" - wszystkie te programy naszego rządu bardzo wydatnie już się przyczyniają do poprawy jakości powietrza, a jestem przekonany, że w najbliższych kwartałach ten postęp będzie coraz bardziej widoczny - ocenił premier.

 

Program dla start-upów

 

- Chcę też wspomnieć o pewnym programie dla młodych ludzi, dla start-upów, dla bardzo wielu środowisk, programie coraz bardziej atrakcyjnym, za który chciałem bardzo gorąco podziękować. To program govtech, w ramach tego programu, tysiące ludzi myślą nad najlepszymi możliwymi rozwiązaniami prośrodowiskowymi, a my z nich potem korzystamy - zaznaczył.

 

Dodał, że z "tych dobrych rozwiązań" tworzonych przez informatyków, pasjonatów i miłośników przyrody korzysta potem administracja publiczna, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Ministerstwo Ochrony Środowiska. - Kilka razy brałem udział w spotkaniach govtech w ostatnich kilkunastu miesiącach, wiem jak bardzo zaangażowane są te środowiska, które chciałbym, żeby działały "ręka w rękę" z administracją publiczną, razem z rządem - podkreślił.

jm/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie