Kiedyś lekarstwo, dziś śmiertelne zagrożenie. Lasy Państwowe ostrzegają przed pospolitą rośliną

Polska
Kiedyś lekarstwo, dziś śmiertelne zagrożenie. Lasy Państwowe ostrzegają przed pospolitą rośliną
Pixabay.com/WikimediaImages

Dawniej wykorzystywany przy leczeniu wątroby, używany na kolkę i nadciśnienie - dziś groźny, ma wywoływać raka. Starzec jakubek szkodzi także wątrobie. Jest też niebezpieczny dla kobiet w ciąży, karmiących matek oraz zwierząt: psów, kotów i koni. W Polsce może rosnąć niemal wszędzie, lecz najczęściej spotyka się go na łąkach, polach, nieopodal dróg i w lasach.

Starzec jakubek, znany też jako krostawiec, ma charakterystyczną łodygę wysoką na 120 cm, która rozgałęzia się, tworząc nagie lub wełniste pędy. Liście są podobne kształtem do liry i odstają od łodyg niemal pod kątem prostym. Im wyżej położone, tym są mniejsze.

 

Na samym szczycie łodygi występuje okazały, rozpierzchły kwiatostan, który tworzą żółte kwiaty. Ich koszyczki mają niewielką średnicę, sięgającą najwyżej 2,5 cm.

 

Miał pomagać na wiele schorzeń

 

Starzec jakubek kwitnie od czerwca do września. Dawniej był stosowany przez znachorów do leczenia wielu chorób. Stawał się składnikiem nalewek i naparów, mających działać jako środek rozkurczowy.

 

Uważano, że ta roślina pomaga hamować nadmierne krwawienia miesiączkowe, łagodzi kolki i skurcze jelit, obniża ciśnienie krwi, leczy wątrobę i działa moczopędnie, a nawet wspomaga zwalczanie nowotworów i przyspiesza gojenie się ran.

 

Rozwój nowoczesnej medycyny konwencjonalnej spowodował, że od 1920 r. stopniowo odchodzono od stosowania starca jakubka. Badania przeprowadzone w latach 50. ubiegłego wieku ujawniły, że cała rodzina tych roślin zawiera alkaloidy pirolizydynowe, które działają mutagennie, powodują nowotwory i uszkadzają wątrobę. 

 

Starzec kumuluje się w tkankach

 

"Dziś zaleca się używanie ekstraktów uzyskiwanych z liści i kwiatów starca jakubka tylko do krótkotrwałych kuracji. W żadnym wypadku nie należy podawać go kobietom w ciąży lub matkom karmiącym" - ostrzegły Lasy Państwowe.

 

Roślina może być śmiertelnym zagrożeniem także dla małych zwierząt domowych, w tym psów i kotów.

 

Starzec jakubek jest również "niebezpieczny dla koni i kuców, niezależnie od tego czy świeży, zwiędły czy wysuszony. Nie ma znaczenia czy koń jednorazowo spożyje większą ilość, czy też niewielkie jego ilości w dłuższym okresie, gdyż kumuluje się w organizmie. Zatrucie wyniszcza wątrobę oraz prowadzi do uszkodzeń neurologicznych, wskutek czego następuje śmierć zwierzęcia" - napisano w informacji Lasów Państwowych.

 

Zakwita w świętego Jakuba

 

Łacińska nazwa rośliny (Jacobaea vulgaris) związana jest z podaniami ludowymi, wedle których zakwita 25 lipca w dzień św. Jakuba Apostoła. Jednak w rzeczywistości okres jej kwitnienia jest dłuższy i trwa od czerwca do września.

wka/hlk/ polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze