Zatrzymani Katalończycy z zarzutami m.in. o rebelię i terroryzm

Świat
Zatrzymani Katalończycy z zarzutami m.in. o rebelię i terroryzm
Fot. Pixabay/skaramelka
Barcelona

Dziewięciu katalońskich separatystów zostało zatrzymanych w Katalonii wczesnym rankiem w poniedziałek za planowanie działań z zastosowaniem przemocy - poinformowała hiszpańska policja. Jak ujawniła w oświadczeniu prokuratura, postawiono im zarzuty rebelii, terroryzmu i posiadania materiałów wybuchowych.

Wydawany w Barcelonie, stolicy Katalonii, dziennik "La Vanguardia" podał, że aresztowań dokonano podczas obławy policyjnej, która rozpoczęła się o godz. 5 rano w różnych miastach regionu, w tym Sabadell i Parets del Valles.

 

"Cała dziewiątka to separatyści" - poinformowała gazeta, powołując się na anonimowe źródła policyjne. Podczas obławy skonfiskowano dokumenty i sprzęt komputerowy.

 

W 2017 roku władze w Madrycie na prawie osiem miesięcy zawiesiły autonomię Katalonii z powodu organizacji nielegalnego plebiscytu i podjętej próby ogłoszenia niepodległości przez władze regionu. Zdymisjonowany też został gabinet Carlesa Puigdemonta. On sam w obawie przed aresztowaniem wyjechał do Belgii, gdzie wciąż przebywa.

 

Obecny premier Katalonii Quim Torra oświadczył niedawno, że jego rząd będzie dążył do ogłoszenia secesji regionu. Zaznaczył jednak, że dotychczas ten północno-wschodni region Hiszpanii nie był gotowy do działania jako niepodległe państwo.

dc/ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie