Szef MSZ: mamy pomysł, jak odzyskać wrak Tupolewa od Rosjan

Polska
Szef MSZ: mamy pomysł, jak odzyskać wrak Tupolewa od Rosjan
PAP/Grzegorz Michałowski

- Zaproponowałem szefowi rosyjskiego MSZ Siergiejowi Ławowrowi, by wrak tupolewa wrócił do Polski, ale został pod specjalną obserwacją Rady Europy, a Rosja miałaby do niego dostęp, gdy wymaga tego śledztwo - poinformował minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. W katastrofie polskiego samolotu w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku zginął prezydent Lech Kaczyński i polska delegacja do Katynia.

- Kwestia zwrotu wraku ma znaczenie nie tylko symbolicznie. Rosja nie zgadza się na wydanie wraku, zanim strona polska nie zakończy śledztwa. Tymczasem nasze śledztwo trwa i występujemy o kolejne dokumenty dowodowe - powiedział w rozmowie we "Wprost" Czaputowicz. Także rosyjskie śledztwo jest przedłużane.

 

Tygodnik określił, że sprawa zwrotu wraku  tupolewa, to dla rządów PiS "symboliczna porażka" oraz, że sytuacja jest "patowa".

 

"Społeczność międzynarodowa jest po naszej stronie"

 

- W ostatnim roku nasi prokuratorzy mieli dostęp do wraku i możliwość jego wielodniowych badań. Także społeczność międzynarodowa jest po naszej stronie, mamy w tej sprawie rezolucję Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Podczas mojej ostatniej rozmowy z ministrem Siergiejem Ławrowem w Helsinkach wyszliśmy też z propozycją odpowiadającą na niektóre postulaty strony rosyjskiej - powiedział szef resortu spraw zagranicznych.

 

Czaputowicz podkreślił, że Rosja uważa, iż nie może zwrócić wraku Polsce, bo po pierwsze sama ciągle prowadzi śledztwo, a po drugie - obawia się rzekomych manipulacji materiałem dowodowym przez stronę polską.

 

- Proponujemy więc, by wrak wrócił do Polski, ale pozostał pod specjalną obserwacją Rady Europy, która byłaby gwarantem jego nienaruszalności. Zobowiązalibyśmy się także umożliwiać Rosjanom dostęp do wraku, gdyby wymagało tego rosyjskie śledztwo - mówił.

 

Ławrow został uprzedzony o tym, że zaproszenia nie będzie

 

Pytany, jak zareagował minister Ławrow, Czaputowicz odparł, że - nie doszło do zbliżenia stanowisk.

 

- W związku z tym przedstawiliśmy raport Radzie Europy, wymagany przez wspomnianą rezolucję. Liczymy na dalsze zaangażowanie tej organizacji na rzecz zwrotu naszej własności oraz w zakresie odpowiedniej ochrony i dostępu do miejsca katastrofy. Rosja twierdziła też, że wspomniana rezolucja jej nie obowiązuje, bowiem jej przedstawiciele nie brali udziału w posiedzeniach Zgromadzenia Parlamentarnego. Obecnie jednak uczestniczą w posiedzeniach, więc ten argument stał się nieaktualny - stwierdził Czaputowicz.

 

Na uwagę, że Rosja nie została zaproszona na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, szef MSZ odparł, że Ławrow został uprzedzony o tym, że zaproszenia nie będzie.

 

- Pamiętamy o roli Rosji w pokonaniu faszyzmu, ale to była rocznica rozpoczęcia wojny, w której na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow Rosja była sojusznikiem Hitlera i 17 września 1939 r. napadła na Polskę. Nie możemy godzić się na relatywizowanie historii - podkreślił szef polskiej dyplomacji.

dc/hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie