"Obywatel Jones" Agnieszki Holland laureatem Złotych Lwów na 44. FPFF w Gdyni.

Kultura
"Obywatel Jones" Agnieszki Holland laureatem Złotych Lwów na 44. FPFF w Gdyni.
PAP/Adam Warżawa

Laureatów Konkursu Głównego 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni ogłoszono podczas uroczystości zorganizowanej w Teatrze Muzycznym. Wśród nagrodzonych m.in. Magdalena Boczarska, Dawid Ogrodnik czy Leszek Możdżer. Platynowe Lwy odebrał Krzysztof Zanussi.

"Obywatel Jones" Agnieszki Holland to oparta na faktach historia młodego walijskiego dziennikarza Garetha Jonesa piszącego w latach 30. XX wieku, który odkrył tajemnicę Wielkiego Głodu na Ukrainie. Publikacje Jonesa nie tylko pokazały Zachodowi, co działo się na Ukrainie, ale także zainspirowały George'a Orwella do napisania "Folwarku zwierzęcego".

 

Autorem zdjęć jest Tomasz Naumiuk, a współproducentką i autorką scenariusza – Amerykanka Andrea Chalupa. Zdjęcia zrealizowano m.in. w Katowicach i Dąbrowie Górniczej. W polsko-brytyjsko-ukraińskiej koprodukcji wystąpili m.in. Vanessa Kirby, Peter Sarsgaard, Michalina Olszańska i Krzysztof Pieczyński.

 

"Ikar. Legenda Mietka Kosza" Macieja Pieprzycy laureatem Srebrnych Lwów 

 

"Ikar. Legenda Mietka Kosza" to historia inspirowana życiorysem jazzmana (granego przez Dawida Ogrodnika), którego obiecującą karierę przerwała tragiczna śmierć. Mieczysława Kosza poznajemy jako kilkuletniego chłopca, urodzonego we wsi Antoniówka, który zachorował na jaskrę i z powodu braku możliwości natychmiastowego leczenia stracił wzrok, a następnie trafił do ośrodka dla niewidomych w Laskach. Tam odkrył, że muzyka może stać się sposobem na to, by na nowo zobaczyć świat. Talent i konsekwentna praca sprawiły, że Kosz stał się świetnym pianistą klasycznym, a następnie jazzowym. Odnosił liczne sukcesy w kraju i za granicą, ale poza sceną czuł się coraz bardziej samotny.

 

W obsadzie znaleźli się również m.in. Piotr Adamczyk, Wiktoria Gorodeckaja, Justyna Wasilewska, Jowita Budnik, Maja Komorowska, Michał Filipiak, Grzegorz Mielczarek i Jacek Koman. Za zdjęcia odpowiada Witold Płóciennik, za muzykę - Leszek Możdżer, a za scenografię – Joanna Anastazja Wójcik.

 

"Boże Ciało" z nagrodami Dziennikarzy i Publiczności

 

Nagrodę w kategorii scenariusz otrzymał Mateusz Pacewicz za "Boże Ciało". Za reżyserię tego filmu uhonorowano Jana Komasę.

 

"Boże Ciało" otrzymało również w Gdyni Nagrodę Publiczności, a w piątek, podczas Małej Gali, Komasa otrzymał za swoje najnowsze dzieło Nagrodę Dziennikarzy.

 

Docenione przez dziennikarzy akredytowanych na 44. FPFF w Gdyni "Boże Ciało" Jana Komasy jest jednym z 19 tytułów prezentowanych w Konkursie Głównym.

 

Nagrody dla najlepszych aktorów

 

Nagrodę w kategorii główna rola kobieca otrzymała Magdalena Boczarska, która w filmie Michała Rosy "Piłsudski" zagrała Marię Piłsudską.

 

Za główną rolę męską doceniono Dawida Ogrodnika, który w filmie "Ikar. Legenda Mietka Kosza" Macieja Pieprzycy zagrał niewidomego geniusza fortepianu.

 

Sebastiana Stankiewicza uhonorowano za drugoplanową rolę Filaka w filmie "Pan T." Marcina Krzyształowicza. Eliza Rycembel została nagrodzona za drugoplanową kreację Elizy w "Bożym Ciele" Jana Komasy.

 

Platynowe Lwy dla Zanussiego

 

Zanussi odebrał Platynowe Lwy podczas gali, która odbywa się na scenie gdyńskiego Teatru Muzycznego. Publiczność uhonorowała go owacją na stojąco.

 

Do najważniejszych filmów Zanussiego zaliczają się m.in. "Struktura kryształu" (1969 r.), "Iluminacja" (1972 r., uhonorowana główną nagrodą na festiwalu w Locarno), "Bilans kwartalny" (1974 r., nominowany do Złotego Niedźwiedzia w Berlinie), "Barwy ochronne" (1976 r.) z wielką rolą Zbigniewa Zapasiewicza, uważane za jeden z najważniejszych filmów kina moralnego niepokoju oraz "Spirala" (1978 r, doceniona Nagrodą Jury Ekumenicznego na festiwalu w Cannes).

 

W kategorii muzyka laureatem został Leszek Możdżer ("Ikar. Legenda Mietka Kosza" Macieja Pieprzycy). Nagrodę za zdjęcia do tego filmu przyznano Witoldowi Płóciennikowi.

 

Reżyser Maciej Wojtyszko przewodniczącym jury

 

Nagroda Specjalna Jury trafiła do Łukasza Kośmickiego, reżysera "Ukrytej gry".

 

Wcześniej wyłoniono laureatów w kategoriach technicznych. Nagrodę za charakteryzację otrzymała Jolanta Dańda ("Ikar. Legenda Mietka Kosza" Macieja Pieprzycy). Za kostiumy do tego filmu doceniono Agatę Culak.

 

Statuetka za dźwięk powędrowała do Jarosława Czernichowskiego, Marcina Jachyry Oliwiera Synkowskiego i Marcina Lenarczyka ("Interior" Marka Lechkiego), a za scenografię - do Grzegorza Piątkowskiego ("Obywatel Jones" Agnieszki Holland).

 

Za montaż w "Ukrytej grze" Łukasza Kośmickiego uhonorowano Krzysztofa Arszennika, Roberta Grykę i Wolfganga Weigla.

 

W jury Konkursu Głównego 44. FPFF w Gdyni zasiedli: reżyser teatralny, filmowy i telewizyjny Maciej Wojtyszko (przewodniczący), scenografka Ewa Braun, producent Piotr Dzięcioł, aktorka Bożena Dykiel, montażysta Paweł Laskowski, scenarzystka i producentka Ilona Łepkowska, reżyserka Maria Sadowska, reżyser dźwięku Nikodem Wołk-Łaniewski oraz autor zdjęć filmowych i reżyser Jerzy Zieliński.

 

Najlepsze debiuty

 

Jury Konkursu Głównego za najlepszy debiut reżyserski uznało "Supernovą" Bartosza Kruhlika. Nagrodę za profesjonalny debiut aktorski otrzymała Zofia Domalik za rolę w filmie "Wszystko dla mojej matki" Małgorzaty Imielskiej.

 

W trakcie gali nagrodę im. Lucjana Bokińca za najlepszy film krótkometrażowy odebrał Hubert Patynowski, reżyser "Nie zmieniaj tematu".

 

Konkurs Filmów Krótkometrażowych

 

W trakcie gali rozstrzygnięto również Konkurs Filmów Krótkometrażowych, do którego zakwalifikowano 27 tytułów. Nagroda im. Lucjana Bokińca za najlepszy film prezentowany w tej sekcji trafiła do Huberta Patynowskiego, reżysera "Nie zmieniaj tematu". Jury w składzie reżyserka Kinga Dębska (przewodnicząca), producentka Natalia Grzegorzek oraz reżyserka i scenarzystka Katarzyna Klimkiewicz doceniło go - za prostotę, autentyczność i prawdziwą pasję w opowiedzeniu historii, która zostawia widza w szoku.

 

- Za czułość w pokazywaniu człowieka i wyjątkowe przedstawienie relacji ojca z synem nagrodę otrzymuje reżyser, który od początku do końca nie zmienia tematu – powiedziała Dębska, ogłaszając werdykt.

 

Nagrodę specjalną jury za - błyskotliwą narrację, lekki dowcip i wyrazistą kreację Piotra Żurawskiego - odebrał Marcin Mikulski za "Marcela".

 

Wyróżnienie w Konkursie Filmów Krótkometrażowych powędrowało do Marii Wider, reżyserki "We mnie", nagrodzonej za - pewną reżyserską rękę i powściągliwość w pokazywaniu trudnego tematu" i "stworzenie poruszającej opowieści o radzeniu sobie ze stratą.

 

Laureaci nagród pozaregulaminowych

 

W trakcie uroczystości ogłoszono ponadto laureatów nagród pozaregulaminowych, przyznawanych przez sponsorów i partnerów festiwalu. Najwięcej wyróżnień zebrał Jan Komasa za "Boże Ciało". Reżyser otrzymał: Nagrodę Festiwali i Przeglądów Filmu Polskiego za Granicą, Nagrodę Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych "Don Kichot", Nagrodę Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. Występującemu w jego filmie Bieleni wręczono Nagrodę Onetu i Kryształową Gwiazdą Elle.

 

Złotego Klakiera – Nagrodę Miasta Gdańsk odebrał Maciej Pieprzyca za film "Ikar. Legenda Mietka Kosza", a Nagrodę Jury Młodych dla Najlepszego Filmu Konkursu Głównego – Xawery Żuławski, reżyser "Mowy ptaków".

 

- Ta nagroda jest ogromnym zaskoczeniem i w pewnym sensie też ulgą, że ten film dociera do was, do młodych. Nie myślałem, że tak będzie. To jest ogromny zaszczyt, bardzo dziękuję. Chciałem też podziękować mojemu tacie za to, że w ogóle tutaj się znalazłem w tym momencie i miałem szansę zrobić film, który przemówił do młodych widzów – powiedział Żuławski, odbierając wyróżnienie.

 

Bursztynowymi Lwami za największy sukces frekwencyjny polskiego filmu w ostatnim sezonie uhonorowano "Kler" Wojciecha Smarzowskiego, a Złotego Kangura przyznano Agnieszce Holland za "Obywatela Jonesa".

pgo/dc PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie