Mieszali mleko z wodą. Wielomilionowe straty

Polska
Mieszali mleko z wodą. Wielomilionowe straty
Pixabay.com/Couleur/Zdj. ilustracyjne

Wielomilionowe straty mogli spowodować oszuści działający na szkodę Spółdzielni Mleczarskiej w Gostyniu (Wielkopolskie) - podała w czwartek policja. Zarzuty związane z oszustwem mieszania mleka z wodą usłyszało 11 osób; spodziewane są kolejne zatrzymania.

Sprawa jest prowadzona pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Jak poinformował w czwartek Piotr Garstka z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, zatrzymania miały miejsce 17 września.

 

- Są to kierowcy cystern do przewożenia mleka - pracownicy spółdzielni mleczarskiej, oraz rolnicy dostarczający mleko. Ta grupa przestępców jest związana z oszustwem mieszania mleka z wodą. Poszkodowanymi w sprawie są również dostawcy mleka. Straty są wielomilionowe - podał Garstka.


Policja poinformowała, że sprawa jest rozwojowa; niewykluczone są kolejne zatrzymania. Sprawcom grozi do 10 lat pozbawienia wolności.


Oględziny 20 cystern


Garstka powiedział, że policjanci pracowali nad tą sprawą od kilku miesięcy. Zabezpieczyli obszerną dokumentację rachunkowo–księgową, laboratoryjną oraz przewozową. Przeszukali także szafki pracownicze, w których zabezpieczono dowody przestępstwa.


Wykonano oględziny 20 cystern do przewożenia mleka. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono tymczasowo mienie podejrzanych: gotówkę i pojazdy na kwotę około 250 tys. złotych.


- Wobec zatrzymanych nie zastosowano tymczasowego aresztowania, złożyli oni bardzo obszerne wyjaśnienia i przyznali się do popełnienia zarzucanych im przestępstw - powiedział Garstka.


Prezes Spółdzielni Mleczarskiej w Gostyniu Grzegorz Grzeszkowiak zapewnił w czwartek, że przestępcza działalność nie miała i nie ma wpływu na bezpieczeństwo produkowanej w zakładzie żywności.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie