"Siła mediów jest ogromna". Rusza V. Kongres Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej

Technologie

- Siła mediów jest ogromna, doświadczamy jej każdego dnia. Wiele sytuacji aferalnych nie ujrzałoby światła dziennego, gdyby nie środki przekazu zwane mediami - powiedział w "Nowym Dniu" w Polsat News prof. Janusz Adamowski, dziekan Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Dzisiaj rusza kongres PTKS "Siła mediów: ludzie – organizacje - technologie".

- Będzie ponad 60 paneli tematycznych, sporo anglojęzycznych, 40 gości zagranicznych - mówił Adamowski o kongresie. 

 

Goście kongresu będą starali się odpowiedzieć na następujące pytania:

 

- Jaką siłę wpływu na współczesne społeczeństwo mają media?

- Dlaczego konieczna jest nowa definicja siły mediów? I jakie mogą być konsekwencje jej przyjęcia (np. systemowe, regulacyjne)?

- Jak silne są zasady i wartości dziennikarskie?

- Czy mamy do czynienia z nowym układem sił między głównymi aktorami: państwem/władzą polityczną, mediami i publicznością?

- Czy w tym układzie zaczyna dominować perspektywa technologiczna? Jaką rolę w określaniu siły mediów odgrywają technologie (Big Data, algorytmy itp.)?

- Czego brakuje w badaniach zmierzających do określenia współczesnej siły mediów?

 

Kongres potrwa do 21 września

 

"Rozwój technologii informacyjnych i mediów, w powiązaniu ze zmianą społeczną, powoduje erozję tradycyjnych modeli i praktyk medialnych. Zmianie ulegają zarówno relacje mediów z otoczeniem społecznym/politycznym, jak i wewnątrz organizacji, co wynika z konieczności ciągłej innowacji i konkurowania na rynku" - czytamy na stronie wydarzenia.

 

  

 

Jak dodano, "jednocześnie organizacje stojące na straży wolności słowa (Freedom House, Reporterzy bez Granic) wskazują na zwiększenie kontroli państwa nad mediami. Układ sił między mediami a polityką ulega zmianie w erze cyfrowego autorytaryzmu, pracownicy mediów nie są bowiem w stanie obronić się przed naciskami ze strony władzy".

 

"Także z wyników badań publiczności, jak i ze wskaźników ekonomicznych wynika, że siła mediów ulega zmianie. Na znaczeniu zyskują nowe formy organizacyjne mediów i strategie współpracy ze środowiskiem kreatywnym oraz zaawansowanych technologii (high-tech). Wszystko to sprawia, że siła mediów rozumiana tradycyjnie jako »władza« i wpływ na społeczeństwo wymaga uwzględnienia dodatkowych czynników i wypracowania nowego kompleksowego spojrzenia" - głosi komunikat. 

 

Kongres potrwa do 21 września. Odbywa się na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Pałacu Kultury i Nauki. Cały program wydarzenia dostępny jest tutaj

jm/luq/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie