20 zabitych i niemal 100 rannych w zamachu w Afganistanie. W eksplozji ucierpiał szpital

Świat
20 zabitych i niemal 100 rannych w zamachu w Afganistanie. W eksplozji ucierpiał szpital
AP

- Co najmniej 20 osób zginęło, a 95 zostało rannych wskutek wybuchu samochodu wyładowanego materiałami wybuchowymi w zamachu wymierzonym w siedzibę służb wywiadu w Kalat na południowym wschodzie Afganistanu - poinformowała w czwartek AFP za lokalnymi władzami. Do ataku przyznali się talibowie.

W pierwszych godzinach po zamachu, do którego według afgańskiego MSW doszło przed godz. 6 (przed godz. 3.30 w Polsce), napływały sprzeczne informacje na temat liczby zabitych i rannych.

 

Wcześniej gubernator prowincji Zabul Rahmatullah Jarmal mówił o 10 zabitych i 85 osobach z obrażeniami, a według innych źródeł, cytowanych przez agencje, ofiar śmiertelnych było 12-20.

 

Zamachowcy zaparkowali samochód-pułapkę przed bramą szpitala

 

Przedstawiciel rady prowincji Hadżi Atta Dżan Hakbajan zastrzegł, że liczba ofiar może jeszcze wzrosnąć, ponieważ "zespoły ratunkowe nadal poszukują ciał pod rumowiskiem". Wśród ciężko rannych w zamachu są kobiety, dzieci oraz pracownicy i pacjenci lokalnego szpitala - podał Reuters.

 

Do aktu terroru przyznali się talibowie, których rzecznik Kari Jusuf Ahmadi poinformował o "męczeńskim ataku na siedzibę wywiadu (NDS)". Także cytowany przez Reutera wysoki rangą przedstawiciel ministerstwa obrony powiedział, że celem zamachu była baza szkoleniowa NDS w Kalat, zauważył jednak, że wyładowany materiałami wybuchowymi samochód sprawcy zaparkowali przed bramą pobliskiego szpitala.

 

Szpital ucierpiał najmocniej. Agencja AP podaje, że okoliczni mieszkańcy, z których część przyszła do szpitala, by odwiedzić chorych bliskich, używali szali i koców, by wnieść rannych do uszkodzonego budynku, podczas gdy władze zorganizowały ewakuację najciężej poszkodowanych do szpitali w odległym o 100 km Kandaharze.

 

Niemal codzienne zamachy w Afganistanie

 

Hakbajan poinformował, że w siedzibie NDS zniszczona została jedna ze ścian. Nie był w stanie powiedzieć, czy w ataku ucierpiał ktoś z personelu, tymczasem agencja dpa podaje za lokalnymi mediami, że nikt z pracowników NDS nie został ranny. Według dpa eksplozja poważnie uszkodziła też kilka okolicznych biurowców i domów.

 

Talibowie niemal codziennie dokonują zamachów w Afganistanie, odkąd wcześniej we wrześniu załamały się rozmowy pokojowe prowadzone ze Stanami Zjednoczonymi. We wtorek co najmniej 46 osób zginęło, a 70 zostało rannych, w dwóch atakach, do których doszło podczas wiecu wyborczego prezydenta kraju Aszrafa Ghaniego w prowincji Parwan oraz w eksplozji w stołecznym Kabulu.

 

Po prawie 18 latach zbrojnego konfliktu talibowie kontrolują obecnie około połowy terytorium Afganistanu, a otwarcie działają na ok. 70 proc. obszaru kraju.

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie