Były prezydent Tunezji Ben Ali zmarł na uchodźstwie w Arabii Saudyjskiej

Świat
Były prezydent Tunezji Ben Ali zmarł na uchodźstwie w Arabii Saudyjskiej
PAP/EPA/STRINGER

Były prezydent Tunezji Zin el-Abidin Ben Ali zmarł w czwartek na uchodźstwie w Arabii Saudyjskiej - poinformował prawnik rodziny zmarłego Munir Ben Salha. Wieloletni autokratyczny szef państwa zmarł cztery dni po wolnych wyborach w jego kraju. Miał 83 lata.

Wcześniej o śmierci Ben Alego poinformowały tunezyjskie media.

 

Jak sprecyzował mecenas Salha, Ben Ali zmarł w Dżuddzie na zachodzie Arabii Saudyjskiej; jego zwłoki mają zostać przewiezione do Mekki, najświętszego miejsca dla muzułmanów, w oczekiwaniu na decyzję rodziny o miejscu pochówku.

 

Ben Ali leczony był na nowotwór prostaty i w zeszłym tygodniu trafił do szpitala - podaje agencja Associated Press.

 

Pokojowe obalenie długoletniego dyktatora Tunezji 14 stycznia 2011 roku stało się inspiracją dla tzw. arabskiej wiosny. Od tego czasu kraj wprowadził daleko idące demokratyczne reformy, zmaga się jednak z poważnymi problemami gospodarczymi.

 

Po swej ucieczce do Arabii Saudyjskiej Ben Ali wielokrotnie skazywany był za korupcję. Po tzw. jaśminowej rewolucji był powszechnie znienawidzony, ale niektórzy jego zwolennicy zaczęli wzywać do jego powrotu, ponieważ problemy gospodarcze i związane z bezpieczeństwem wciąż nękały nową tunezyjską demokrację.

 

Tunezja jest postrzegana na Zachodzie jako jedyny kraj Bliskiego Wschodu i Maghrebu, w którym arabska wiosna odniosła sukces. Jednak od obalenia Ben Alego kraj miał dziewięć rządów i żadnemu z nich nie udało się wyeliminować głęboko zakorzenionych problemów gospodarczych.

dc/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie