Wśród niewybuchów policjant rozpoznał cenne przedmioty. Trafiły do muzeum

Polska
Wśród niewybuchów policjant rozpoznał cenne przedmioty. Trafiły do muzeum
KPP Sochaczew

Podczas prac polowych w Janaszówku (woj. mazowieckie) właściciel posesji znalazł niewybuchy z II w. św. Policja zabezpieczyła teren, a kiedy dzień później nastąpiła zmiana patrolu pilnującego pola, jeden z mundurowych przyjrzał się wykopanym przedmiotom. Część z nich okazała się elementami broni, co potwierdzili archeolodzy. Eksponaty trafiły do Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.

Do odnalezienia w Janaszówku niewybuchów z okresu obu wojen światowych doszło w biegłym tygodniu. Nikt jednak nie spodziewał się, że część znaleziska może trafić do muzeum.


Czujnością wykazał się jeden z funkcjonariuszy pilnujących miejsca odkrycia niebezpiecznych przedmiotów. Przyglądając się im dokładnie uznał, że niektóre mogą być elementami broni i cennymi eksponatami. - Zgłosił sprawę oficerowi dyżurnym, a na miejsce pojechał komendant sochaczewskiej jednostki - poinformował asp. szt. Paweł Rynkiewicz z sochaczewskiej policji. 

 

Na miejsce wezwano również archeologa Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Przedmioty zostały zabezpieczone, gdyż przypuszczenia funkcjonariusza potwierdziły się. Archeolodzy zakwalifikowali przedmioty jako zabytki i trafiły one trafiły do muzeum.

 

Samoróbka na bazie Lebel Mle 1886


Znalazł się wśród nich karabin tzw. samoróbka na bazie Lebel Mle 1886 - francuskiego karabinu powtarzalnego skonstruowany pod koniec XIX wieku.


Podczas pierwszej wojny światowej karabiny Lebela znalazły się na uzbrojeniu Armii Polskiej we Francji (Błękitnej Armii). Były też jednym z typów karabinów używanych przez Wojsko Polskie w latach 1918–1921. W 1938 r. w magazynach znajdowało się jeszcze 148000 sztuk tego karabinu. W 1939 r. w karabiny Lebel wz. 86/93 wyposażono część oddziałów Obrony Narodowej. Ponownie broń ta znalazła się na uzbrojeniu oddziałów Armii Polskiej we Francji w 1940 r.


W latach 1935-1939 ok. 10 000 karabinów tych karabinów przebudowano przez skrócenie lufy i magazynka na karabinki wz. 1886 93R35.


Do Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą trafiły z pola w Janaszówku również: mina przeciwczołgowa, zapalniki artyleryjskie oraz amunicja do karabinu maszynowego MG 34. Przedmioty te po renowacji będzie można podziwiać w sochaczewskim muzeum.

grz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie