Katastrofa samolotu hiszpańskiego wojska. Dwie osoby zginęły

Świat
Katastrofa samolotu hiszpańskiego wojska. Dwie osoby zginęły
PAP/EPA/Marcial Guillén

Dwie osoby zginęły w środę w wypadku wojskowego samolotu szkoleniowego Enaer T-35 Pillan w okolicach miasta San Javier na południowym wschodzie Hiszpanii. Ofiary śmiertelne to pilotująca maszynę kobieta oraz instruktor. Samolot należący do hiszpańskich sił zbrojnych runął do morskiej laguny Mar Menor.

Jak poinformowała minister obrony Hiszpanii Margarita Robles, prawdopodobną przyczyną katastrofy była awaria silnika. Dodała, że samolot spadł do morza krótko po starcie.

 

Robles wyjaśniła, że awionetka, należąca do Akademii Sił Powietrznych, odbyła we wtorek dwa loty, w czasie których nie zanotowano żadnych kłopotów z silnikiem.

 

Szefowa resortu obrony ujawniła, że w środowej katastrofie zginęła szkoląca się na awionetce 20-letnia kobieta oraz 50-letni instruktor pilotażu. Obie ofiary, których ciała zostały krótko po wypadku wydobyte z samolotu, były żołnierzami hiszpańskich sił powietrznych.

 

Drugi taki wypadek w ostatnich tygodniach 

 

Awionetki chilijskiej marki Enaer Pillan są produkowane w Hiszpanii przez firmę Aeronautical Constructions (CASA). Pierwsze maszyny tego typu hiszpańskie siły powietrzne nabyły w 1985 roku.

 

Środowy wypadek jest drugą katastrofą samolotu hiszpańskich sił zbrojnych w ciągu ostatnich tygodni. 26 sierpnia również w okolicach miasta San Javier wpadł do wód Mar Menor wojskowy akrobacyjny odrzutowiec C-101 Aviojet. Pilot nie przeżył wypadku. Samolot, który uległ katastrofie w ubiegłym miesiącu, odbywał lot treningowy. Maszyna leciała z cywilno-wojskowego portu lotniczego Murcja-San Javier.

zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie