"ZSRR jest często oskarżany o inwazję na Polskę. To błąd!". Przekonuje ambasada Rosji w RPA

Świat
"ZSRR jest często oskarżany o inwazję na Polskę. To błąd!". Przekonuje ambasada Rosji w RPA
PAP/Radek Pietruszka
Wieńce składane pod Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie przy Skwerze Matki Sybiraczki w Warszawie z okazji 80. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę

"Naziści zaatakowali Polskę 1 września. Dopiero 17 września, gdy polski rząd uciekł i polska armia została pokonana, Armia Czerwona wkroczyła na »ziemie polskie« - Białoruś i Ukrainę, okupowane przez Warszawę od 1920 r." - przekonuje ambasada Rosji W RPA. Tweet ambasady udostępniają inne placówki tego kraju, a także rosyjski MSZ.

"ZSRR jest często oskarżany o inwazję na Polskę. To błąd!" - przekonują rosyjscy dyplomaci.

"I tak, niektóre z rosyjskich dział wystrzeliły... przypadkowo"

 

Tweet ambasady Rosji w RPA spotkał się z bardzo przychylnym przyjęciem wśród innych placówek dyplomatycznych tego kraju. Udostępniło go również Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji. Jednak wśród komentujących przeważają komentarze nie pozostawiające wątpliwości, że 17 września 1939 r. mieliśmy do czynienia z napaścią. 

 

"Tak i z powodu niesprawnych hamulców armia rosyjska wśliznęła się także do Rumunii, Litwy, Estonii, Łotwy i Finlandii" - ironizował użytkownik BlackMinorcaPullets. "I tak, niektóre z rosyjskich dział wystrzeliły... przypadkowo" - dodał.

Użytkownicy Twittera przypominają inne "bratnie interwencje" Rosji, jak choćby w Czechosłowacji w 1968 r., a także "przypadkowe zajęcie Krymu". 

 

Iwanow: to nie była okupacja

 

Podobne zdanie jak obecni dyplomaci rosyjscy, ma Siergiej Iwanow, były szef administracji prezydenta Rosji. W stanowisku przekazanym agencji RIA Novosti stwierdził, że gdy wojska Armii Czerwonej wkraczały na Kresy Wschodnie, Polska nie istniała jako państwo, była już pod okupacją nazistów.  

 

Iwanow przekonywał, że "to nie była okupacja, gdyż ludność zarówno krajów bałtyckich, jak i Polski stawała się obywatelami ZSRR". Argumentował, że wielu obywateli terytoriów, na które wkroczyła Armia Czerwona, weszło do radzieckiej elity politycznej i twórczej. "Czy bywa taka okupacja?" - pytał Iwanow. 

 

Rosja złamała pakt o nieagresji

 

80 lat temu, 17 września 1939 r., łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow - podpisanego w Moskwie 23 sierpnia 1939 r. przez ministra spraw zagranicznych III Rzeszy Joachima von Ribbentropa oraz ludowego komisarza spraw zagranicznych ZSRR Wiaczesława Mołotowa, pełniącego jednocześnie funkcję przewodniczącego Rady Komisarzy Ludowych (premiera).

 

Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej Polski.

grz/ poslatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze