Szwagier króla Hiszpanii będzie zwalniany z więzienia. "Socjalizacja wynikająca z osamotnienia"

Świat
Szwagier króla Hiszpanii będzie zwalniany z więzienia. "Socjalizacja wynikająca z osamotnienia"
Wikimedia Commons/Antonio Zugaldia

Szwagier króla Hiszpanii Filipa VI Inaki Urdangarin, odbywający od 2018 roku karę więzienia za malwersacje, będzie mógł wychodzić dwa razy w tygodniu na wolność, aby pracować jako wolontariusz. Zgodnie z opublikowaną we wtorek decyzją sądu Kastylii i Leonu Urdangarin będzie świadczył "bezinteresowną pomoc osobom niepełnosprawnym".

Nowa aktywność osadzonego członka rodziny królewskiej, ma zdaniem sądu, "służyć jego socjalizacji wynikającej z osamotnienia".

 

Mąż siostry Filipa VI ma pomagać w jednym z centrów zajmujących się osobami niepełnosprawnymi. - Potrzebują one tam m.in. wsparcia w codziennych zajęciach, takich jak spacer, ćwiczenia czy pływanie - wyjaśnił sąd.

 

Urdangarin miał przywłaszczyć 6 mln euro

 

Możliwość wychodzenia na wolność Urdangarina negatywnie oceniały dotychczas władze prokuratury generalnej Hiszpanii, a także krajowej dyrekcji więziennictwa. 51-letni szwagier króla w tym roku bezskutecznie kierował do obu tych instytucji wnioski o możliwość wykonywania wolontariatu dla jednej z madryckich fundacji.

 

Mąż infantki Cristiny trafił do więzienia Brieva w prowincji Avila w czerwcu 2018 roku po skazaniu go na blisko sześć lat więzienia, m.in. za nielegalne zainkasowanie 6 mln euro przeznaczonych na inwestycje publiczne.

 

Wprawdzie już w 2006 roku pojawiły się pierwsze pogłoski o malwersacjach finansowych Urdangarina, ale na ławie oskarżonych wraz z żoną i innymi 15 osobami zasiadł dopiero w 2016 roku.

 

Szwagier króla był piłkarzem ręcznym

 

W trakcie śledztwa potwierdzono, że w latach 2004-2006 Urdangarin firmował swoim nazwiskiem przestępczą działalność organizacji non profit, Instytutu Noos, powołanego do propagowania sportu i kultury fizycznej. Większość środków trafiała jednak na inne cele, m.in. prywatne konta Urdangarina w rajach podatkowych.

 

Wraz z toczącym się śledztwem mąż Cristiny stał się jednym z głównych bohaterów pierwszych stron gazet, a na światło dzienne wyszło wiele szczegółów oszustw i schemat machinacji z jego udziałem. Afera przyspieszyła abdykację ówczesnego monarchy Juana Carlosa w 2014 roku i objęcie tronu przez jego syna Filipa VI.

 

Inaki Urdangarin jest byłym kapitanem reprezentacji Hiszpanii w piłce ręcznej. Z ekipą tą zdobył dwukrotnie, w 1996 i 2000 roku, brązowy medal na letnich igrzyskach olimpijskich.

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie