"To ideologia sprzeczna ze zdrowym rozsądkiem". Gowin o gender i LGBT

Polska

- To jest ideologia - w moim przekonaniu - sprzeczna ze zdrowym rozsądkiem i z tradycyjnymi polskimi wartościami - mówił w "Gościu Wydarzeń" wicepremier Jarosław Gowin pytany o to, czy zgadza się ze stwierdzeniem, że ideologie gender i LGBT "są zagrożeniem dla polskich rodzin".

- Wierzę, że polskie społeczeństwo jest na tyle zdrowe moralnie i przywiązane do tych tradycyjnych wartości i zdrowego rozsądku, że ta ideologia nie będzie się w Polsce szerzyć i na tym z resztą polega rola polityków takich jak: Jarosław Kaczyński, Mateusz Morawiecki, Beata Szydło, czy także Jarosław Gowin - dodał.

 

"Każdy, kto działa w granicach prawa, powinien mieć możliwość demonstrowania"

 

Gość Doroty Gawryluk był również pytany o to, czy według niego nie powinno się pozwalać na organizowanie marszów równości. 

 

- W moim przekonaniu treść niesiona przez te marsze jest niemoralna. Natomiast żyjemy w demokratycznym społeczeństwie, każdy, kto działa w granicach prawa, powinien mieć możliwość demonstrowania swoich przekonań i dotyczy to także marszów równości - odpowiedział wicepremier. 

 

"Myślę, że decyzja była pochopna"

 

Minister nauki i szkolnictwa wyższego odniósł się również do sprawy zawieszenia na UMK prof. Aleksandra Nalaskowskiego po jego felietonie nt. społeczności LGBT.

 

Gowin powiedział, że "zdecydowanie uczelnie powinny zostać autonomiczne, natomiast powinny korzystać z tej autonomii w sposób rozstropny i zgodnie z zasadami moralnymi np. zasadą równego traktowania"

 

- Nigdy nie domagałem się tego, żeby profesora Hartmana karać za wypowiedzi o wiele drastyczniejsze niż - niepodobające mi się, uczciwie mówię - słowa profesora Nalaskowskiego. Ale jeżeli nie domagałem się kar wobec profesora Hartmana, no to jest chyba rzeczą oczywistą, że nie do zaakceptowania są dla mnie sankcje wyciągnięte wobec profesora Nalaskowskiego - powiedział.

 

- Uważam, że konstytucyjna zasada wolności słowa nie pozwala na wyciąganie dyscyplinarnych sankcji wobec prof. Nalaskowskiego - dodał. Wicepremier powiedział również, że myśli iż "decyzja w sprawie prof. Nalaskowskiego była pochopna" i liczy na to, że "do takiego samego wniosku dojdą władze uczelni". 

 

"Nie było żadnego planu podniesienia ZUS dla ogółu przedsiębiorców"

 

Gowin był pytany też w Polsat News o kwestię podniesienia ZUS-u dla ogółu przedsiębiorców; pytano go, czy można go nazwać "Rejtanem przedsiębiorców, który bronił ich przed wzrostem składek ZUS".

 

- Nie było żadnego planu podniesienia ZUS dla ogółu przedsiębiorców. W ogóle nie ma planu podniesienia ZUS-u – odpowiedział Gowin. Na uwagę, że on sam mówił o tym, że te kwestie są dyskutowane, minister powiedział, że "czym innym jest ZUS dla przedsiębiorców". - Tutaj nie ma żadnego planu i nie było nigdy żadnego planu podnoszenia ZUS. Większość firm będzie miała ZUS liczony tak, jak do tej pory, czyli liczony od przeciętnego wynagrodzenia, jako ryczałt – zaznaczył.

 

Natomiast kwestia zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS, mówił Gowin, "to sprawa otwarta". - Będziemy dyskutować, ktokolwiek zresztą wygra wybory, będzie o tym dyskutował w kontekście przyszłorocznego budżetu, natomiast wierzę, że tym argumentem, że Polska musi chuchać i dmuchać na swoich najzdolniejszych, młodych ludzi, że przekonam koleżanki i kolegów ze Zjednoczonej Prawicy. Nie jestem w tym zresztą odosobniony. Identyczne stanowisko jest minister Emilewicz. To oficjalne stanowisko partii, którą reprezentujemy, czyli Porozumienia – stwierdził Gowin.

 

Szef MNiSW odniósł się w ten sposób do pomysłu, zawartego w projekcie budżetu na 2020 r., w którym założono zniesienie ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce). Z tego tytułu do budżetu w przyszłym roku ma wpłynąć 5,1 mld zł. Obecnie zarabiający w ciągu roku powyżej limit 30-krotności nie muszą płacić składek ZUS.

pgo/ml/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie